MALTA, MAN, SAVAKİN ADALARI İLE KIBRIS

2017'nin son aylarında dünyanın değişik bölgelerindeki Adalarla ilgili haberler Türkiye gündemine bomba gibi düştü. Ancak her türlü gayri hukuki ve gayri ahlaki olaylara şerbetli Türk Milleti üzerinde beklenen tesiri yaratmadı. İlki Başbakan Yıldırım'ın tosuncuklarının Hollanda'daki 30 adet yük gemisi ve şirketlerinin dışında, Malta adasında offshore şirketlerinin olduğu haberiydi...

Man Adasında Cumhurbaşkanı Erdoğan' ın eniştesi Ziya İlgen, oğlu Burak Erdoğan, kardeşi Mustafa Erdoğan, dünürü Osman Kefenci ve Özel Kalem eski Müdürlerinden olduğu iddia edilen kadim dostu Mustafa Gündoğan' ın ortağı olduğu Belvey Limitet Şirketi ünvanlı bir şirketin varlığı öğrenildi. 1 sterlin sermayeli şirkete adı geçen ortakların, swift mesajlarıyla yaklaşık 13 milyon dolar gönderdiği haberiyle ikinci bomba patlatıldı. Şirketinin ne iş yaptığı, milyon dolarların ne amaçla gönderildiği hala tam olarak öğrenilemedi!..

Haritayı açtık Man adasının nerede olduğunu ve şirket kurmak için neden seçildiğini anlamaya çalıştık. Man Adası İrlanda denizinde, İngiltere'ye bağlı küçük bir ada. İç işlerinde bağımsız, dış işlerinde Birleşik Krallığa bağlılar. Kraliçe Elizabeth Man Adası'nın devlet başkanı. Adadaki ünvanıda "Man'ın Efendisi".

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sudan'a yaptığı resmi ziyaretde, Sudan' ın Cumhurbaşkanı El Beşir, "Sevakin Adası'nı Türkiye'ye tahsis ettiğini " açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan' da, Türkiye'nin Sevakin Adası'nı restorasyonuyla tekrar ihya edeceğini söyleyerek ekledi, "Sevakin Adası'nı inşa ve ihya ne demek biliyor musunuz? Siz geldiğiniz buraları yerle bir ettiniz. Sizin buraları yerle bir etmeniz, bizim sakalımızı tıraş etmeye benzer. Biz burayı öyle bir inşa ve ihya edeceğiz ki kesilen sakal çok daha gür biter, siz bunu göreceksiniz." Cumhurbaşkanı Erdoğan' ın, İnebahtı Deniz Savaşı'nda Haçlıların Osmanlı donanmasını yakmasına atıfta bulunarak efelenmenin iç politikaya dönük olduğunu biliyoruz. Fakat İngiltere ciddiye alıp, Man adası kartıyla ' restini gördüm hodri meydan ' derse ne yapılacak onu bilemedim.

Bu seferde haritayı Sevarin adasının nerede olduğunu görmek, inşa ve ihyanın önemini anlamak için açtık. Efendim Sevakin adası, Sudan' ın kuzeydoğusunda Kızıldeniz kıyısında bir liman kenti. Yavuz Sultan Selim'in 1517'de Mısır'ı fethetmesiyle Türk topraklarına katılan ada, Osmanlı İmparatorluğu' nun Kızıldeniz'deki stratejik üssüydü..

1821 yılında İngilizler tarafından işgal edildi. Kara kıtanın en zengin ülkesi olan Sudan 1956 yılında bağımsızlığını ilan etti. Sudan' ın petrol yatakları, altın, bor, uranyum madenleri üzerinde olduğunu tespit eden İngiltere, ABD ve İsrail askeri darbeler ve iç savaşlar çıkarmakta geçikmedi. Sudan terörist ülke ilan edildi ve ekonomik ambargo konuldu. El Beşir gümrük ve vergi muafiyeti getirerek yabancı sermayeye kapılarını sonuna kadar açtı. İstediklerini elde eden sömürgeci batı bununla yetinmedi. 2011 yılında Sudan' ı Kuzey ve Güney olmak üzere ikiye böldü. Petrol, bor, uranyum ve altın madenlerinin bulunduğu Güney Sudan'a yerleşti. Güney Sudan'ın resmi dili İngilizce, dini Hıristiyanlık...

Ticaretin kilit noktası olan Sevakin Adası, Kızıldeniz ve Hicaz'ın güvenliğini sağlıyordu."Afrika'ya açılan kapı" olarak da nitelendirilen Sevakin Adası sayesinde Kızıldeniz "Osmanlı'nın iç denizi" haline gelmişti. Türkiye'nin Sevakin adasının inşa ve ihyası yoluyla Kuzey Sudan' da fiilen bunulması fevkalade stratejik bir karar olabilir.

İngiltere, ABD, AB ve İsrail açısından Irak petrolü ile Doğu Akdenizden çıkarmaya başlanan petrol ve sıvılaştırılmış doğal gazın Kızıldeniz üzerinden Okyanusa çıkarılması hayati önemde. Batı Mısır, Suudi Arabistan'ı kontrolüne alarak güvenliği garantiledi geriye Yemen kaldı...

Doğu Akdeniz'deki Kıbrıs adasına ( KKTC' ye) ve 18 adaya sahip çıkmak Kızıldeniz' de ' bende varım ' diyebilmek kadar hayati önemde. Adalar denizi ve Kıbrıs' ta yoksanız Kızıldeniz' de olmanızın bir manası olmaz. Beyler suyun başı tutulmazsa Savarin'in ne önemi kalır?


Sevgi ve Saygıyla
Sevginaz Hamevioğlu 

Telif Hakkı

© Sevginaz Hamevioğlu @ tahtaPod.com | Tüm hakları saklıdır.

MAZİ N/İSYANI
HAYIR OLAMAZ!

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/