HAYALLERİNİZDEN SAKIN VAZGEÇMEYİN

20190117_120107

Hayalinden Sakın Vazgecme!

Bu öykü, çiftlikten çiftliğe, yarıştan yarışta koşarak atları terbiye etmeye çalışan gezgin bir at terbiyecisinin genç oğluna kadar uzanır. Babasının işi nedeniyle çocuğun orta öğretimi kesintilere uğramıştı.Orta ikideyken, büyüdüğü zaman ne olmak ve yapmak istediği konusunda bir kompozisyon yazmasını istedi hocası..

Çocuk bütün gece oturup günün birinde at çiftliğine sahip olmayı hedeflediğini anlatan 7 sayfalık bir kompozisyon yazdı. Hayalini en ince ayrıntılarıyla anlattı.

Hatta hayalindeki 200 dönümlük çiftliğin krokisini de çizdi.

Binaların, ahırların ve koşu yollarının yerlerini gösterdi.

Krokiye, 200 dönümlük arazinin üzerine oturacak 1000 metrekarelik evin ayrıntılı planını da ekledi.

Ertesi gün hocasına sunduğu 7 sayfalık ödev,tam kalbinin sesiydi.. İki gün sonra ödevi geri aldı.Kağıdın üzerinde kırmızı kalemle yazılmış kocaman bir

"0" ve "Dersten sonra beni gör" uyarısı vardı.

"Neden "0" aldım?" diye merakla sordu hocasına, çocuk..

"Bu senin yaşında bir çocuk için gerçekçi olmayan bir hayal"

dedi, hocası.. "Paran yok. Gezginci bir aileden geliyorsun.

Kaynağınız yok. At çiftliği kurmak büyük para gerektirir.Önce araziyi satın alman lazım. Damızlık hayvanlar da alman gerekiyor. Bunu başarman imkansız" ve ekledi:"Eğer ödevini gerçekçi hedefler belirledikten sonra yeniden

yazarsan, o zaman notunu yeniden gözden geçiririm."

Çocuk evine döndü ve uzun uzun düşündü. Babasına danıştı.

"Oğlum" dedi babası "Bu konuda kararını kendin vermelisin.

Bu senin hayatın için oldukça önemli bir seçim!."

Çocuk bir hafta kadar düşündükten sonra ödevini hiçbir değişiklik yapmadan geri götürdü hocasına.."Siz verdiğiniz notu değiştirmeyin Ben de hayallerimi.."

Biliyorum çok kötü bir dönem yaşıyoruz. Hayallerimiz kurşunlandı. Kavramlar fahişelerin ağzında sakız. Belki ilk raundu kaybettik. Yeniden kalkmak gerek. Nasıl diye sormayın? Ben de bilmiyorum nasıl olacak?

Bildiğim bir şey varsa kalkmak gerek düştüğümüz yerden. Siyasi parti bağnazlarından kurtulup yeniden demek gerek. Alın koltuklarınızı ben hayalimle yaşıyorum demek gerek. Siz oturduğunuz koltuktan kalkmayın biz de hayallerimizi bırakmayalım. Sadece bizi rahat bırakın. Değerlerimizi rahat bırakın. Yeteri kadar bölündük daha fazla bölmeyin.

Rahat bırakın Kızıl Elma sevdamızı.

Rahat bırakın Türklük sevdamızı. Rahat bırakın yarınımızı.

Muhabbetle kalın efendim.

Doğan Ay 

Bozkırın Savaşçısı'na...
SAAT 13.59

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış