ERKEN SEÇİM İSTEMEK NE KADAR DOĞRU?

20210120_115050

Seçimlerin ısrarla erkene alınması konusunda konuşan muhalefet partileri bir yandan da bu sistemin yanlış olduğunu savunuyor. İçi doldurulmamış güçlendirilmiş parlamenter sistem söylemi ile seçimi öne almak kimin işine yarar?

Eğer seçimler 2023 yılına kalırsa sayın cumhurbaşkanının adaylığı tartışma konusu olacaktır. Her şartta aday olur denilebilir. Lakin bu durumda da adaylık tartışma konusu olacaktır. Bu tartışmanın yaşanması için 2023 yılından önce bir seçim kararı alınmak zorundadır. 

Son dönemdeki ziyaretlerin altında da bu yatmaktadır.
Anayasa'nın cumhurbaşkanı seçimini düzenleyen 101'inci maddesinin girişi şöyle:

"Cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilir. Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebilir."

2022'de parlamento seçim kararı alırsa ancak bu durumda Anayasa mevcut cumhurbaşkanına yeniden aday olma şansı veriyor.

Erken seçim kararı beşte üç çoğunlukla yani 350 oyla alınabiliyor. AKP ve MHP'nin toplamı 360'a ulaşmıyor.

Tabii "Muhalefet nasıl olsa seçimden kaçamaz" diye düşünülse de konu Erdoğan'ın adaylığını düşürmek olunca, muhalefet erken seçim kararına oy vermeyebilir. Fakat bu noktada muhalefet sürekli erken seçim istediği de unutulmasın. Erken seçime gitmek için can atan muhalefet neyi amaçlıyor olabilir dersiniz?

Peki muhalefet ne yapabilir?

Galiba en doğru yol muhalefetin konuyu önce aydınlatması daha sonra seçimin erken mi zamanında mı yapılması konusu gündemine almasıdır.

Muhalefet partileri Yüksek Seçim Kurulu'na başvurarak Sayın Erdoğan'ın ilk seçimlerde tekrar aday olup olamayacağı sorulmalıdır.
MHP genel başkanının seçim 2023 yılında adayımız Sayın Erdoğan demesinin altında yatan hamle de iyi düşünülmeli. MHP genel başkanı ve kurmay heyeti anayasanın ilgili maddesini bilmiyor olması imkansız. Öyleyse bu neyin hamlesi ?

YSK Sayın Erdoğan'ın adaylığı konusunda bir açıklama yapabilirse ancak ondan sonra seçim tarihi gündeme getirilmelidir. Bugünkü şartlarda bu konu aydınlanmadan erken seçim söylemleri dogru bir hamle değildir. 

Önümüzde çetrefilli bir süreç başlıyor. Bekleyip göreceğiz. 

Doğan Ay

REKORTMEN...
Korkuyoruz!

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/