ÇADIR TİYATROSU MİLLİYETÇİLERİ

HEDEF TURAN MI!

"Rehber Kur'an hedef Turan, Asıl Türk milliyetçileri,fedakar ülkücü arkadaşlar,Adriyatik'ten Çin'e seddine,ülkücü hareket engellenemez, ey Türk gençleri bozkurtlar" gibi tekerlemeler ile bütün mesellerin çözüldüğünü milliyetçilik yapıldığını sanılıyor. Gelin bu kavramlardan neyi kast ediyorsunuz ortaya koyun. Bu tekerlemeler ile nasıl bir başarı elde etmeyi düşlüyorsunuz öğrenmek hakkımızdır.

Düşünce ve düşünme adamlığından uzak bu sözler yeterli mi?

Biz insanımıza bir ülkü yolu çizdik gösterdik. Fakat bu ülkü yolunun sonunda güçlü bir Türk dünyası nasıl olacak bunu nasıl başaracağız sorusunun cevabını ortaya koymadık.

Sahi "Turan Turan" diye bağırdık durduk ama bu hedefe nasıl ulaşacağız diye anlatmadık.

Yıl 1932 Atsız Mecmua Sayı 9. Atsız Hoca " Milli Gaye" makalesine " Her şey Büyük Türkiye uğruna ve onun için. Her gönülde bir arslan yatar. Bizim milli gönlümüzde yatan arslan nedir?... Çok nüfuslu ahlâkî ilmi ve tekniği yüksek Büyük Türkiye'dir. Bunu nasıl başaracağız?" diye sorarak başlar. Ve makalenin bir yerinde " Riya ve şarlatanlık karışık olan her şeye tüküreceğiz. Halka tepeden bakan ve şehirlerde kahraman olanlara münevver demeyeceğiz. Şahsi bir derdimiz şahsi bir ihtirasımız şahsi ve bir dileğimiz olmayacak" der.

Bunları unutarak nasıl büyük Türkiye'yi kuracağız hiç düşünmedik?

Tamam Turan Birliği hedefimiz var. Iyi güzel nizamı alem hayalimiz var. Güçlü müreffeh bir Türk milleti ammena. Bunları gerçekleştirecek sırrınız nedir? Kendi ülkesinde yönetime talip olmayan bir hareketten aleme nizam vermesini beklemek gülmece gibi bir durum. Hele bu kişilerin Turan demeleri tam bir çadır tiyatrosudur.

Sözü burada Temel Kahveci ağabeye bırakayım:"Milliyetçilik, köyün etrafına çit çekip içinde yaşamak değildir. Hele şehrin göbeğinde şalvarla gezmek hiç değildir.
Milliyetçilik, gelişmecidir, akılcıdır ve şartlara göre çözüm üretebilendir."

Başka söze gerek var mı? Sevsinler sizi çadır tiyatrosu milliyetçileri…

Muhabbetle efendim.

Doğan Ay 

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

ATSIZ'IM
İRLANDA'NIN KURT ADAMLARI FAOLADH'LAR

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin