ALDATMAK ve ALDANMAK

Sık sık Tanrı'dan ve atalardan söz edilmeye başlamışsa uyutuluyorsunuz demektir.
Eğer bir politikacı size hitap ederken Allah deyip duruyorsa sık sık atalardan bahsediyorsa ortaya bir şey koyamayıp hamasetle sizi kandırmaya çalışıyor demektir. Çünkü insanları kolayca kandırmayın yollarından biri din istismarı diğeri ise milli değerlerin kullanılmasıdır. Bizim gibi okuma özürlü bir toplumu en iyi şekilde bu yollarla kandırmak mümkündür.

Bizim gibi toplumlarda siyasetçilere mutlaka insanüstü özellikler yüklenir. Siyasi liderler adeta yeryüzünde Allah'ın halifesidir. Onlar ne derse ne yaparsa doğrudur ve yaptıklarında mutlaka bir sır vardır. Bu tür siyasetçiler önderlik ettikleri grupları kendi doğruları etrafında toplar ve siyaseti sadece o çerçevede yapar. Ona inanan kendi elleriyle siyasi putlarını yapar ve döner ona biat eder. Ne yazık ki bugün yaşanılan bu. Ölümüne lidere sadakat sloganının başka bir anlamı yoktur.

Siyasetçinin terbiyesi, kendisine rakip çıkıldığı zaman konuşmaya başlayınca belli olur.
Edebini muhafaza edemeyen politikacılar tek adam olma hastalığında olanlardır. Onlar için varsa yoksa kendileri ve yandaşları önemlidir. Bunun adına lidere sadakat sloganını yutturma çabalaması denir. Onlar kendilerini rakipsiz görürler. Onların sözü ilahi emir niteliğindedir. Bu sözler tartışılmaz bu sözlere yorum yapılamaz. Eğer bir gün olur da bu sözlere karşı bir söz söylerseniz kısaca hain olursunuz.

Savaşı zenginler çıkarır, yoksullar ölür.
Hiç bir savaşta zenginlerin politikacıların çocukları ölmez. Onlar bir yolunu bulur daima cephe gerisinde olurlar.
Vatan savunması fakir işidir. Barışta selam verilmez onlara. Onlar sadece vatan için ölmek gerektiğinde hatırlanır. Allahın lütfettiği şehitlik sadece fakirler içindir günümüzde. Zenginler ve politikacılar genellikle kürsülerden şehit olmayı arzu eder. Cephe gerisinde şehitlik ister bu gruptakiler.
İnsanımızı aldatmak üzere dizayn edilmiş bir siyasi anlayış ve aldatılmak üzere şartlanmış bir insan yığını ile mücadele etmek zordur.

Yorumlayan eleştiren bir birey ve toplum olmadıkça ne demokrasiyi anlarız ne de siyasi çıkmazları aşabiliriz.
İnsanları din ile hamaset ile para ile kandırabilirsiniz.
Bunlardan din ve hamaset en tehlikeli oyundur.

Bugünlerde bu iki tehlikeli oyun oynanıyor. Birisi din adına din bezirganlığında sınır tanımazken diğeri ise Türk ve Türklük bezirganlığı yapıyor.

Yapmayın demenin mantığı var mı bilmiyorum lakin yine de yapmayın diyelim.

Doğan Ay

Telif Hakkı

© Doğan Ay @ tahtaPod | Tüm Hakları saklıdır.

BAŞKALDIRAN İNSAN
HOLLANDA ve ALMANYA MESELESİ

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/