Türkeş'i Genel Başkan Seçen Delege

Hareketin henüz bazı konuları zihninde oturtamadığı bir gerçek. 19 yıldır genel başkanlık koltuğunu işgal eden Dr. Devlet Bahçeli'nin bu süreçte harekete yardımcı olmadığı gerçeği gibi. 19 yıl uzun bir süre. Bu bakımdan Bahçeli, 36 Osmanlı padişahının 26'sından daha uzun süre saltanat sürmüş. Bu da şahsının en önemli başarısıdır.

Aradan 19 yıl gibi uzun bir süre geçtiğinden, Bahçeli'nin ne zaman ve hangi şartlarda genel başkan seçildiğini hatırlamayanlar olacaktır. Yaşları itibari ile de pek çok yeni nesil ülkücü kardeşimiz bunları bilemeyebilir. Elbette ki herkes, Bahçeli'nin Başbuğumuz Türkeş'in vefatının ardından genel başkan seçildiğini bilir. Zaman ve şartlar olarak kastettiğim şey, basit bir 5N1K olayı değil. Bu bilgiler bugün hatırlanmıyor olsa bile öğrenilmesi, Google ile saniyenin onda biri, ikisi kadar vakit alır.

Tartışmak istediğim meselenin anahtarı yazının başlığında gizli; Türkeş'i genel başkan seçen delege. Bu başlıkla alakalı kendilerini rahatsız hissedenler benimle aynı fikirdedir. Hareketteki herkesin sezgisel olarak bildiği bir gerçek, bu başlıktan rahatsızlık duymamıza sebep oluyor. Bu sezgiselliğin temelinde ise Türkeş'in lider, Bahçeli'nin genel başkan olması yatıyor.

Başbuğumuz, yasal statüsü itibari ile MHP'nin genel başkanı idi; ancak onu da aşan doğal, karizmatik bir liderdi. Yasal statüsü ile karizmatik liderliği arasında kalmadı insanlar. O, genel başkan olmadığında da liderimizdi. O yüzden de delegelerin seçtiği değil, tarihin seçtiği bir insandı.Vefatından sonra genel başkan olanı ve olacakları ise delege tercihi belirledi ya da belirleyecek.

Şimdi MHP'de yine bir seçim zamanı. Tabandan tavana doğru müthiş bir tazyik var. Bahçeli ise rögar kapağının üzerinde durarak, gelen tazyikli suyu engelleyebileceğini düşünmekte. Her ihtimalde o kapak havaya uçacak, ancak ortaya çıkan bu tazyiki doğru noktaya kanalize edip edemeyeceğimiz tartışmalı.

O yüzden unutanlara tekrar hatırlatmak, bilmeyenlere öğretmek maksadıyla tekrarlayalım; Türkeş'i delege değil tarih seçti, Devlet Bahçeli'yi ise delege.

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

BENİM ADAYIM SİNAN OĞAN
Kırmızı nokta
 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin