KARANTİNA GÜNLERİNDE KİTAPLAR (2)

nietzsche_cvr

Bu çalışmanın yaşamımda okuduğum en muhteşem Biyografik çalışma olduğunu söyleyebilirim. Ve bunu bitirdiğimde, hatta yarısına geldiğimde Friedrich NİETZSCHE'yi ve eserlerini hemen hemen hiç bilmediğimi ya da onun bir çok eserini okuduğum halde, okuduklarımı yanlış anladığımı da itiraf edeyim. (Ya da okuduğum çeviriler kötüydü)

Eğer Friedrich NİETZSCHE yi tanımak ve eserlerini anlamak için yaklaşık 850 sayfalık bu çalışma inanın yeterli. Bu çalışmayı okuduğunuzda eğer felsefe doktorası falan yapmayacaksanız, Friedrich Nietzsche'nin eserlerini okumanıza hiç gerek yok. Her eserinin içeriği, nasıl yazıldığı ve yazdıran güdüyü o kadar güzel anlatmış ki bu çalışma, kalınlığına hiç bakmayın, zevkle keyifle okuyacaksınız. 

Diğer taraftan Friedrich Nietzsche'nin iyi piyona çaldığını bestelerinin olduğunu (ki Youtube'dan dinleyebilirsiniz) bilmiyordum öğrenmiş oldum.

Şöyle bir şey daha var. Friedrich Nietzsche'yi "Filozof"yapan, düşüncelerinin çerçevesini belirleyen en büyük etki Richard WAGNER olduğunu gördüm. WAGNER onun için epey bir süre yarı ilah, bir baba, bir terbiye edici, WAGNER'in eşi de Nietzsche için bir platonik sevda, bir anne olmuş. Son dönemlerine doğru Wagner'den uzaklaşıyor gibi görünse de derin izleri, etkisi hep sürmüş. 

Onun düşünce dünyasının çerçevesini belirleyen diğer bir etken de Arthur Schopenhauer hiç şüphesiz. (Zamanla Schopenhauer hayranlığı silinmiş görünse de izleri hep var).

Biyografi o kadar detaylı ki bazen "mahalle dedikodusu" olarak düşünebilecek detaylar bile var ama keyif katıyor kalın sayfalara. 

Ben yaklaşık 10 günde bitirdim, yavaş okumamın nedeni, beni içine tam sokan güçlü metinlerin gece uyku kalitemi etkilemesi, hatta rüyalarıma girmesi. Gerçekten güçlü iyi yazılmış metinleri yatmadan önce uzun uzun okursam, rüyama giriyor. O yüzden bu çok güzel yazılmış eseri okurken, okuma hızımı düşürdüm ve uykuya gidene kadar araya 2-3 sat boşluk bıraktım, sayfaları belleğimden silmeye yarayacak işlerle meşgul oldum. 

Neyse uzatmayayım, Felsefe meraklısı "mutlaka okusun" derim. Kesinlikle kitabın heybetli kalın görünüşü sizi yıldırmasın , keyifle okursunuz

Bu sıralar aynı yayınevinin Biyografi serisine devam edeceğim.

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

27 YAŞINDAYIM/ MADARA OLMUŞUM
SIR

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin