KOLONYA

Bazı nesneler, eşyalar vardır. Özellikle fotoğraflar, hani geçmişi, insana çocukluğunu hatırlatır ya. Benimde geçenlerde aklıma tütün kolonyası geldi. "Aklına başka bir şey gelemedi mi gele gele bu mu geldi?" demeyin. "İnsanlık hali işte", gittim bir tütün kolonyası aldım. Öyle her yerde de bulunmuyor meret, mesela koskoca kozmetikçilerde bile bulamadım. Limon kolonyası veya traş kolonyası isterseniz her yerde var. Ancak ne hikmetse tütün kolonyası yok. Mecburen İzmir'in tarihi Kemeraltı çarşısına gidip oradan aldım. Tabi bunun birde markası var öyle her tütün kolonyası da olmaz. Markayı burada vermek doğru olmaz, ancak kolonya dendi mi, Anadolu'nun genelinde akla ilk gelen markayı arıyordum. Eve geldiğimde ilk işim kardeşime ikram etmek oldu. "Bir de bayram şekeri oldu mu tamam olur." dedim kendi kendime. Sonra kendi elime döktüm ve kokladım. İlk aklıma gelen şey çocukluğumda ki bayramlar oldu. Bu arada size bir itirafta bulunayım.

Efendim; "Ben hiç parfüm kullanmadım." Kullanmayış sebeplerimden birisi çocukluğumdan beridir hiç çekici gelmedi. Diğer bir sebep ise hangi parfüm olursa olsun bunaltıyor. Kardeşim kuaför olmasına rağmen sevemedim.

Eve bir misafir geldiğinde ferahlatıcı şeyler ikram etmek kaybetmediğimiz geleneklerimizden birisidir. Genellikle gül suyu ya da kolonya ikram edilir. Ben kolonya taraftarıyım. Hele tütünse değme keyfime. Kolonya ikramından sonra türk kahvesi veya çay gelir. Bundan 15-20 sene önceye nazaran değişen bazı şeyler de oldu. Mesela;

Evlerde sigaraya yasak geldi. Yer minderleri kalktı, koltuklar geldi. Envai çeşitlikteki kolonya şişeleri kalktı, plastik kolonya şişeleri geldi. Geyikli, atlı, kadife duvar halıları kalktı, dev ekran televizyonlar, tv üniteleri geldi. Nakışlı, el işlemeli duvar tabloları kalktı, üç boyutlu duvar resimleri geldi. Emektar kuzine sobalar kalktı, kalorifer petekleri geldi. Velhasıl bir sürü şey gitti bir o kadar da geldi.

Allah'tan tek başıma oturduğum için eve hala sigara yasağı gelmedi.

İnsan bazen ufak bir şeyle mutlu olabiliyor. Ben de o gün tütün kolonyası ile mutlu oldum.

Bu seferki yazım biraz tuhaf oldu ama olsun. Bir daha ki yazım çay üzerine, Türk kahvesi veya sigara üzerine olursa şaşırmayın.

Her neyse ben biraz tütün kolonyası koklayım, kendime bir çay demleyeyim. Ardından bir sigara tellendirip, Safiye Ayla'ya biraz daha ses vereyim.

Sağlıcakla kalın.

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

KATİL ''ESED'' Mİ MİLLİ MENFAAT Mİ
SEN

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin