Enformatik Cehalet Nedir?

​Enformatik cehalet kavramı hedef toplumun yalan, yanlış, zararlı ve gereksiz haberler, yorumlar ve bilgilerle istenilen yönde şartlandırılmasıdır. Bir ülke halkının herhangi bir kesimi veya tamamı hedef toplum olabilir.

Bir ülkede yaşayan insanların bir kesiminin ya da tamamının istenilen yönde yönlendirilmesi kolay bir iş değildir. Ancak günümüzde gelişen ve hayatımızın her noktasına nüfuz eden teknoloji sayesinde bunu yapmak kolaylaştı. Sosyal medyayı elinde tutan insanlar bunu yapmakta fazla zorlanmamaktadırlar. Bakıldığı zaman ülkemizde Facebook, Twitter, YouTube gibi sosyal ağları 7'den 70'e herkes kullanmaktadır.

Bu ağlar üzerinde ise yayılan herhangi bir yalan, yanlış ve gereksiz bilgi ve yorumlar toplumu bir yönde ve bir konu üzerinde yoğunlaştırmaktadır. Bu sosyal ağlar aracılığıyla ortaya atılan herhangi bir yanlış veya yalan bilgi yüzünden toplumdaki farklı fikri düşüncedeki insanlar birbirlerine düşman olabiliyorlar. Büyük medya şirketleri, sosyal ağlar üzerinden yapılan bir yayın bir haber sonrasında hedef kitlenin bir kesimi veya hepsi bu haber üzerinde yoğunlaşıyorlar ve tüm çabalarını o haber üzerinde harcıyorlar.

Gücü elinde tutanlar maddi karşılığında imkânsız olan bir şeyi mümkün hale getirebilmektedirler. Bu gücü elinde tutanlara göre kişilerin birer bedeli vardır, bedeli ödendiği takdirde elde edilemeyecek kişi, kurum ve kuruluş yoktur. Elde edilmesi gerekenlerin en başında bu güçlerin politikalarını savunacak yazarlar ve medya kuruluşları gelmektedir. Gereken bedeli ödemekten çekinmeyen dış güçler bu sayede hedef ülkelerdeki insanları istedikleri gibi yönlendirmektedirler. Aslında hedef ülkenin kültür yapısına öf ve adetlerine taban tabana zıt olan herhangi bir görüş, uygulama bu medya kuruluşları ve yazarların süslü yazıları sayesinde güzel ve olağan bir şeymiş gibi gösterilmektedir.

Bu maksatla hedef ülkelerde festivaller düzenlenmekte, televizyonlarda yarışma programları yayınlanmakta, medya yoluyla itiraflar yayınlanmakta, dış güçlerin ajanları, misyonerleri ve bunların güdümündeki medya kuruluşları aracılığıyla insanları yalan, yanlış ve gereksiz bilgi, program ve haberlerle oyalayıp insanların gerçekleri görmesi engellenmekte veya dış güçlerin istedikleri şekilde inandırılması için gereken zemin hazırlanmaktadır.

Emperyalist güçler, enformatik cehalet sistemini uyguladıkları hedef ülkeler yalan, yanlış ve gereksiz haberler, programlar ve yorumlarla oyalanmaktadır bu sırada ise bu güçler hedef ülkelerdeki amaçlarını rahat bir şekilde insanların dikkatini çekmeden yürütme imkanı bulmaktadırlar.

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

Kime Göre Ortadoğu?
DELİYEM

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin