Yeniden Diriliş İçin Önce Yeni Bir Ruh Lazım

Çözüm Türkiye'nin çözülemeyen sorunlarını çözmeye aday olacak yeni bir partidir. Ülkedeki kutuplaşmayı, öfkeyi, bölünmeyi ortadan kaldıracak, millete umut olabilecek yeni bir partinin kurulması şarttır. Artık Türk milletine yeni bir yüz, yeni bir kan, yeni bir heyecan lazım…

AKP'nin "Ben iktidarım istediğim her şeyi yaparım" tavrındaki politikaları, MHP'nin ise muhalefet partisi olduğunu unutup akıl almaz bir şekilde iktidara yanaşması Türkiye'yi içinden çıkılması zor büyük bir kaosa sürüklüyor.

Bir iktidar partisi düşünün ki mecliste elde ettiği çoğunlukla her şeyi yapmaya çalışsın. Yasamayı, yürütmeyi, yargıyı kendine bağlasın. Tek adamlık hayali peşinde koşsun

Bir muhalefet partisi düşünün ki iktidarın tüm otoriter politikalarına sessiz kalsın. Tüm siyasi argümanını HDP üzerine kurup "HDP Allah birdir dese ateist olurum" diyecek kadar saçma, hiçbir siyasi mantığa uymayan ucube bir politika izlesin. Sadece Kürtçü ve solcu düşmanlığıyla hareket ederek Türk milliyetçiliğinin Komünizmden daha tehlikeli düşmanı olan dinciliğe prim versin. Federatif bir yönetimi onaylasın

İktidar partisi olmanın ağırlığını taşıyamayıp otoriterleşen bir iktidar partisi ve her attığı adımla Türk milliyetçiliği ideolojisine aykırı hareket eden bir muhalefet partisi…

Türk milleti bu kaos durumunu daha fazla yaşayamaz. Ülkede huzuru sağlayamayan bir iktidarla, muhalefet yapmayı beceremeyen bir muhalefetle daha fazla yol alınmaz. Bu şoför ve şoför muaviniyle araba duvara çarpar.

Peki, çözüm nedir?

Çözüm Türkiye'nin çözülemeyen sorunlarını çözmeye aday olacak yeni bir partidir. Ülkedeki kutuplaşmayı, öfkeyi, bölünmeyi ortadan kaldıracak, millete umut olabilecek yeni bir partinin kurulması şarttır. Artık Türk milletine yeni bir yüz, yeni bir kan, yeni bir heyecan lazım…

15 yıllık iktidarı sonunda yıpranan, parti kimliği ortadan kalkmış, sadece tek adamın yönetimine girmiş bir iktidar artık Türkiye'nin sorunlarına çare olamaz.

20 yıldır genel başkan olduğu halde partisini her seçimde baraj üstünde zor tutabilmiş, bir kez baraj altında kalmış, muhalefet yapmayı beceremediği için en sonunda muhalefet olmaktan vazgeçip MHP yi iktidarın yan sanayi partisi yapan Sayın Bahçeli yönetimindeki MHP, Türk milletine umut olamaz.

Parti liderine itaatte en kuvvetli parti olduğu halde kendi seçmeninin çoğunluğunun saygınlığını yitirmiş bir genel başkanın, resmen olmasa da fiilen ömrü bitmiştir. Artık Bahçeli kaptanlığındaki MHP karaya oturmuştur ötesi yoktur.

Benzer durum CHP için de söz konusu… Kılıçdaroğlu her ne kadar adalet yürüyüşüyle halkın gözünde itibar kazanmış, halkı arkasına almış olsa da CHP de de kan değişimi şarttır.

Artık millet kendine umut olabilecek yeni yüzler görmek istiyor. 70 yaşını devirmiş, yıllardır genel başkan olduğu halde muhalefet partisi olmayı bile başaramayan, iktidarın otoriter icraatlarına engel olamayan parti başkanları ülkenin yönetimine aday olamaz. Gelecek için umut olamaz.

Mevcut siyasi ortam ve politika gerçekleri göz önünde bulundurulduğunda şu anda yeni parti kurarak iktidar adayı olabilecek tek politikacı Meral Akşener gözüküyor. Gerek konuşma yeteneğiyle, gerekse kültürü ve karizmasıyla halka umut olabilecek bir siyasetçi olabilir.

Ancak şunu da unutmamak gerekir. Bir partide genel başkanın kişiliği, siyasi yeteneği, karizması önemlidir ama her şey genel başkan değildir. Her şeyin genel başkan olduğu partiler AKP, MHP gibi olur ve sonunda siyaset üretemez hale gelir.

Bir siyasi partiyi başarıya götüren formül öncelikle parti başkanı çevresinde oluşturulacak siyasi yeteneği, kültürü, birikimi üst düzeyde olan bir yönetim kurulu ve parti içi demokrasidir. Bu iki şart sağlanmadan kurulacak yeni bir parti, ismi yeni olsa da eskinin devamından başka bir şey olamaz.

Bu yüzden Meral Akşener'in çevresindeki yönetim kurulunun kimlerden oluşacağı çok önemlidir. Ümit Özdağ gibi kültürlü bir politikacının yanında olması bir şanstır ama yetmez. Daha çok Ümit Özdağ'a ihtiyaç var.

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Meral Akşener'in toplum nezdinde popülerliği arttıkça AKP ve MHP nin kalemşorları Sayın Akşener'in FETÖ'cü olduğu iftirasını atmaya başladılar.

Diyelim ki Meral Akşener FETÖ'cü. Kanıtınız nedir? Hakkında FETÖ'cülük suçlamasıyla hazırlanmış bir dosya gösterebiliyor musunuz? Hayır. Gazetecilik oturma organından uydurma yazılarla yapılmaz. Bir gazeteci ortaya bir iddia atıyorsa kanıtını da millete sunmak zorundadır. Gazetecilik millete hizmettir. Millete hizmette de açık, net olmak esastır.

Diyelim ki Meral Akşener FETÖ'cü. O halde yıllardır Akşener'i MHP de tutan, vekil yapan Sayın Bahçeli FETÖ'ye destek vermekten yargılanmalıdır. Yoksa Sayın Bahçeli için de "kandırılmış" diyeceksiniz? Sayın Erdoğan'a, Bahçeli'ye tanınan kandırılma hakkı neden başkasına tanınmıyor?

Sadece bu iki politikacının mı kandırılma hakkı var? Eğer Akşener FETÖ'cüyse o da kandırılmış sayılsın. FETÖ'ye ne istediyse verip güçlendirenler kandırılma hakkını kullanıyor da bir vekil neden kullanamıyor? Bu yüzden liderlerinizin gözüne girmek için iftira atacağınıza önce ağzınızı çalkalayıp kendi liderlerinizi eleştirin. Tabii eleştirecek yüreğiniz varsa…

Aslında bu iftiraları anlayabiliyorum. Düzen bozulmasın diyenler, düzenden menfaat sağlayanlar yeni bir siyasi partinin kurulmasından rahatsız oluyor ancak siz rahatsız oluyorsunuz diye güneş batıdan doğmaz. Elbet bir gün kurduğunuz menfaat düzeni yıkılacak ve altında kalacaksınız. Tarih çok yakında kesin hükmümü verecek.

Türk milleti ve Türk milliyetçiliği çok kritik bir dönemden geçiyor. Ya Türk milleti artık kendine umut olamayan partileri siyaset mezarlığına gömerek yeni bir parti ile bembeyaz bir sayfa açacak. Ya da bu kaos ortamı şiddetli bir kaza ile son bulacak. Çok yakında yaşayarak göreceğiz.

Telif Hakkı

© Barış Atagün @ tahtaPod.com | Tüm hakları saklıdır.

"Tower" işgalindeki Türkçe
Stadyumlar Yobazlardan ve Provokatörlerden Temizle...

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış