EKONOMİK GÜÇ

Kendine hayrı olmayanın kimseye olmaz.

Kişinin önce ayakta kalması,temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi gerek. Bu kural toplum örgütleri için de geçerlidir. Önce ekonomik olarak güç olmak zorundasınız ki söz sahibi olmalısınız. Ekonomik olarak güç sahibi olmayanlar mutlaka köleleşir. Unutmayın ki kölelerin de söz söyleme hakkı sadece isyanlarında olur.
Yoksul toplumlar örgütlenemez. Örgütlenemeyen toplum siyaset kurumunun oyuncağı olur. Bu gün olduğu gibi. Siyasî güç kimin elinde ise toplum oraya kanalize oluyor ve çıkarları için de " eyvallah" diyor. Yaşadığımız süreç budur.

Türk milliyetçileri olarak örgütlenme sorunu yaşıyorsak bunun temel nedenlerinden biri de ekonomik gücü elimize almamaktan/alamamaktan geçiyor.

Hamaset ile karın doymuyor değil mi?Nutuklarla öğün geçmiyor. Bazı siyasi partilerde her şeyi alkışlayan insanların dün kara denilene bugün beyaz demelerinin nedenlerinden biri de bu değil mi? Toplum ekonomik olarak ipin ucunu bankalara kredi kartlarına vermişse artık o toplumla istediğiniz gibi oynayabilirsiniz. Geldiğimiz nokta budur.

A partisi B partisi ideoloji ilke ilkeli duruş falan filan. Artık insanımızın çoğu için hikaye efendim hikaye. Onun için şakşakçılar ön safta. Görevlerini yapıyorlar koltukları için. Geri kalan şakşakçılar ise nemalanmak derdinde ekmeğin ucundan.

Artık toplum bu noktada. Bu durumu kabullenerek siyaset yoluna bakılmalı. Genel seçimlerden hemen sonra Izmır milletvekilinin " benim hedefim milletvekili olmaktı" demesinin altında da bu gerçek yatmıyor mu sizce?

Biz yıllardır bu güce sırtımızı döndük. Ekonomik gücü görmezlikten gelerek mücadeleye devam dedik ama geldiğimiz nokta yanıldığımızı gösteriyor. Ekonomik güç olmadan bu ülkede siyaset olarak bir şeyleri değiştirmek ve başarmak imkansız.

Yazının başına dönersek kendine hayrı olmayanın kime hayrı olur? Himmete muhtaç dede başkasına nasıl himmet ede derler ya işte tam öyleyiz.

Öncelikle bir yolunu bulup ekonomik olarak gücün içine dahil olmalıyız. Başka kurtuluş yolumuz da yok. Binlerce mağdurumuz var onların aileleri var okuyan evlatları var ama bizde güç yok sağa sola yalvarmakla günümüz geçiyor…

Muhabbetle efendim.

Doğan Ay 

KADINLAR DA KADIN OLMAYIVERSEYDİ
Bırak Beni

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış