KÜSTAH DİNDARLIK

Sorun peygamberler, hatta Tanrı adına hüküm bildirenlerde...

Meclis Başkanımız sonradan yalayıp yuttuysa da, "Yeni Anayasada laiklik olmamalı" demişken ben de başka bir açılım yapayım bari.

İslam'da rahman ve rahim olan, yani esirgeyen ve bağışlayan bir Tanrı'ya inanılır. Hıristiyanlıkta "günahsız olduğunu düşünen, ilk taşı atsın" denir. Çünkü onda da esirgeyen ve bağışlayan bir Tanrı tasarımı vardır. Yahudilikte "tek Tanrı" Yehova (Yahven veya Yahya) vardır. Anlamı, "O, olmasına neden olur" demekse de, Türkçesi "O olmazsa yaprak bile kımıldamaz" demektir.

*Tek Tanrılı dinlerin ortak mesajı, hitap ettikleri toplumsal kültür ögelerini elerseniz, aynıdır. Yani Musa, İsa ve Muhammed hep aynı şeyi anlatır: Böbürlenme insanoğlu, bir hiçsin, çünkü ölümlüsün nihayetinde! Tanrı ise seni gözetendir, affedendir…

Peygamberlerin mesajında bir sorun yok, kendilerini yaşadıkları toplum için vakfetmiş, sorumluluk hisseden insanlar. Sorun peygamberler, hatta Tanrı adına hüküm bildirenlerde, O'nun adına kesip biçenlerde.

İnsanoğlunun Tanrı adına yorum yapması, Tanrı adına tecavüz etmesi, Tanrı adına katletmesi kendi iktidarı içindir. Hem "Tanrı istemezse yaprak kımıldamaz" demek, hem O'nun esirgeyen ve bağışlayan olduğunu söylemek, hem O'nun adına işler yapmak insanoğlunun en büyük küstahlığıdır.

Milyarlarca galaksi, trilyonlarca yıldız yaratmış ve düzene sokmuş bir Tanrı olduğuna inanılıyorsa eğer, koca kâinatta zerre yer kaplamayan Dünya üzerinde yaşayan insanlar, Tanrı'nın en berbat projesi olsa gerek… Ne demişti Hz. Nietzsche: "Tanrı öldü, O'nu biz öldürdük."

SULTAN'A MEKTUP
İZ

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/