İlk Taşı Günahsız Olanınız Atsın

ta_20171221-214038_1

​Şuan Mitolojik bir çağda yaşasaydım ve gelecek nesillere efsane bırakmak isteyen biri karşıma çıksaydı da şöyle bir teklif getirseydi bana ; "Dünyanın herhangi bir yerinde ya da dünya dışı bir gezegende sana özel bir alan veriyoruz, on bin kişiden oluşan bir de insan topluluğu veriyoruz orda kendi ülkeni/şehrini kur ve bir Anayasa hazırla hatta dur sana kıyak çekelim Aralık ayına özel kampanyamız var geçmişe ve geleceğe bileışınlıyoruz seni böylece istediğin milletin anayasalarından ve istediğin dinin kutsal kitaplarından kopya çekebilme imkanını da tanıyoruz sana! " deseler şu üç maddeyi kuşkusuz koyardım, hatta en başa koyardım.

1-) Kasas Suresi 84 : ... "kötülükleri yapanlar yapmış olduklarından daha fazla cezalandırılmayacaklardır..."

2-) Maide suresi 8:"...hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz. Bir kavme olan kininiz, sizi adaletsizliğe sevketmesin..."

3-)" İlk taşı günahsız olanınız atsın" (Barnabas İncili-Yuhanna / 8 )

İlk iki madde yeterince açık zaten son maddeye yoğunlaşalım biraz :

Bu söz ateşli bir topluluğun kin ve nefretle zina eden bir kadını taşlamaya kalkmadan önce Hz.İsaya danısması sonucunda Hz.İsanın verdiği cevaptır. Görülür ki yaklaşık 10 -15 saniye içinde herkes elindeki taşları yere bırakır ve kadını rahat bırakırlar.

Gündelik hayatta insanlar (sen- ben-mahallendeki bakkal – okulunda sürekli sana öğüt veren hocaların…) kendilerini temize çıkartmaya çalışır, kendisinin en iyi olduğunu, temiz kalpli olduğunu söyler sürekli; kendisine itiraz edilmesin diye de " ya benimde hatalarım vardır elbette ama kötüniyetle yapmamışımdır " der ama aynı söylemi bir başkası kullanınca hiç inandırıcı bulmaz. Kendisinden olmayanın sürekli hatasını arar bulduğu anda da artık kendi yaptığı kötülükleri bastırmak yani vicdanını rahatlatmak için hatasını bulduğu insanı günah keçisi ilan eder, aslında kendi yaptığı kötülüklerin de farkındadır ama onlarla yüzleşmeye cesaret edemez bir yandan kendine de kin duyar ama kendiyle de yüzleşmeye cesaret edemez , doğal olarak son çare ona yükler tüm günahları yani o hatasını aradığı insana yada hata işlemiş olan herhangi bir insana. Kişi fuhuş yaptıysa ona hırsızda derler, katil de derler herkes içindekini kusuverir adeta.İçindeki o kendi benliğine duyduğu kini (ki genelde kimse kendi benliğine duyduğu kinin farkında değildir) o sürekli hatasını aradığı ve sonunda bulduğu insana kusar.Hayatına o içindeki kinin farkında olmadan ve sürekli onu besleyerek devam eder.

Peki bu olayda yahut böyle bir olayla karşı karşıya olan sen olsaydın senin tepkin ne olurdu, taşı yere mi atardın yoksa kadına mı? Hırsız sadece hırsız olarak mı kalırdı yoksa katil ve tecavüzcü de oluverir miydi senin için ? Bir mucize gerçekleşir de bu yazıyı okursan benim için değil kendi menfaatin için cevap verir misin? 


Hatırlatma: Bu yazının orjinalini Temmuz 2017 de şahsi blog sayfamda yazmıştım, biraz üzerinde değişiklik yaparak burda tekrar yayınladım
...

Telif Hakkı

© Bahadır Akkaya @ tahtaPod.com | Tüm hakları saklıdır.

OKULDA SANAT EĞİTİMİ
SİYASET VE DÖNEKLER

İlgili İletiler

 

Bu yazışmadaki kişiler

Yorumlar (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Niye bu güzelim yazı tamamlanmamış gibi bir tad bıraktı ki zihnimde?

Nurşen Karakaş
Bu yorumdaki ek dosyaları görüntüleme izniniz yok
Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/