HZ.AİŞE VE KÜÇÜK YAŞTA EVLENME MESELESİ

Hz.Ebubekir(Sıddık) Hz.Aişe'nin babasıdır. Peygamber efendimizin de dostudur.

Ebubekir'in ilk eşinden olan Esma isminde bir kızı vardır. Aişe'den 10 yaş büyüktür. Hicrette mağaraya yemek ve su taşıyan Esma.

Hicretin 70.yılında, 100 yaşında vefat eder.Demek ki hicrette 30 yaşındadır. Buna göre Aişe hicret yılında 20 yaşındadır. Yani evlenme yaşı 19 ila 20 yaş arasıdır..

Bu birinci husus. Peki ikinci husus ne ? 

Araplarda,cahiliye döneminden kalma bir adet var idi. Kızların yaşı, adet görmeye başladığı yıldan itibaren sayılırdı. O dönemde kızların akıl baliğ olma yaşı 9 ila 11 arasında değişiyordu. Bu cahiliye adetini her nekadar İslam dini değiştirmiş ise de günümüze gelen yaş hesaplamaları maalesef bu adet üzerine yapılmıştır. 

Risaletin ilk ayetlerinden olan (Bi eyyi zenbin kutilet) Hangi suçtan dolayı öldürüldü ayetiyle kız çocuklarının itibarını tekrar yücelten dinin Peygamberi böyle basit bir hataya düşemez. Bu abesle iştigaldir. Bazı alimlerimiz maalesef eski adetler üzere olan hesaplamaları baz alarak, bu tartışmanın fitilini ateşlemişlerdir.

Yoksa bir Peygamber'in (ki insanlara örnek ve rahmet olarak gelmiştir) böyle bir hatayı yapması söz konusu bile olamaz. Zayıf ve cahiliyeden kalma rivayetlere itibar etmeyelim lütfen.. 


Selam ve dua ile

Mehmet Sinan ZORLU

Telif Hakkı

© Mehmet Sinan Zorlu @ tahtaPod.com | Tüm hakları saklıdır.

Fethullahçılığın Kılcal Damarları
İstanbul...
 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/