Tarih Suriye Türkmenlerinin ONUR VE ÖZGÜRLÜK Mücadelesi Yazacak…

Tarih Tüm Kahraman ve Mazlum Suriye Türkmenlerinin Onur Mücadelesi Yazacak…

Bugün dünyanın görmezden geldiği Suriye trajedisi dört yıl önce reform isteyen halkın sokağa inmesiyle başladı. Gelecek nesiller, dört yıl boyunca mazlum Suriyelilerin yanında durmayıp elleri kanlı zalimleri destekleyenleri lânetle anacak…Kahraman ve mazlum Suriyeli Türkmenler  ve onlara bu zor günlerinde destek olanları ise iftiharla ve şükranla yâd edecek.. Suriye İntifadası'nın devriminin 10. Yıl dönümünde onur, adalet ve özgürlük için başlayan devrime destek olmak ,Suriye halkı ile omuz omuza…

Suriye'de 2011'de barışçıl gösterilerle başlayan, rejimin silahlı saldırıları sonucu iç savaşa dönüşen süreçte 300 bin kişi öldü. Ölenlerden 25 binden fazlası çocuk. Bugün dünyanın görmezden geldiği Suriye trajedisi dört yıl önce reform isteyen halkın sokağa inmesiyle başladı. Suriye halkının onur mücadelesi 10 Yil devam ediyor! Herşey dört sene önce bugün Deraa'da başladı..Deraa'daki iki kadın doktorun telefonda "Darısı bizim başımıza!" demeleri telefonları dinleyen Muhaberat'ı harekete geçirdi. Kadınlar tutuklandı ve işkence gördü. Bir gün sonra serbest bırakıldılar. Bu durumdan etkilenen çocuklar Deraa duvarlarına "Halk rejimin yıkılmasını istiyor" yazısı yazdılar. Çocuklar tutuklandı. İşkenceden geçti. Tırnakları söküldü.

Çocuklarını istemeye gelen ailelere "onları unutun" denildi. Buna göz yuman Deraalı yöneticiler protesto edildi. Göstericilere ateşle karşılık verildi. O günden sonra barışçıl gösteriler dalga dalga tüm Suriye'ye yayıldı…On yıllardır hor ve hakir görülen Suriyeliler ayağa kalktı: "Suriyeliler hakir görülemez" sloganları attılar meydanlarda. 

Suriye'de 45 yıldır biriken öfke ve nefret vardı…
Suriye'de 45 yıldır devam eden zulüm vardı…
Suriye'de 45 yıldır duvarlara bile sinen bir korku rejimi vardı…
Suriye'de 45 yıldır bulunamayan değil 'aranamayan' kayıplar vardı…

Mısır diktatörü devrilince Suriye halki , "Neden bizde de olmasın" diye düşünmüştük …

Ama halk o kadar mazlum, o kadar bastırılmıştı ki, Suriye'de bir devrimin başlaması 'mucize' gibi bir şeydi bizim için.

Suriye Türkmenlerinin yetim ve öksüz bırakılmış, terk edilmiş, doğruluğu ve onurlu bir geleceği tercih ettiği ve Safevi-Siyonist işbirliğini reddettiği için de cezalandırılmış İslam devrimi, son dönemde yeni komplolarla karşı karşıya. Halkın camilerden çıkarak protestolar düzenlemesiyle başlayan ve yine bu halkın evlatlarının katliamcı ordudan ayrılarak köy köy, kasaba kasaba onurunu savunmasıyla devam eden bu doğal devrim.

Dört yılın sonunda Suriye'de henüz tünelin ucu görünmüyor. Dört yılın sonunda Suriye'de, tüm kayıplarına rağmen bir çok bölgesel ve küresel aktörün foyasını ortaya çıkartan ve İslam Dünyası'nın gözünü açan Suriyeliler kazandı er ve geç bu onurlu devrimlerinde devrim hırsızlarına rağmen zafere ulaşacaklardır. Suriye'de kriz devam ediyor ve Türkiye dahil bölgesel ve küresel tüm aktörlerin imtihanları da devam ediyor…

TANRIM BEKANIZI VERSİN!
Suriye Türkmenlerinin Manda Döneminde Millî Mücade...

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/