MİLLİ ve YERLİ

Doğrusu kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi?

Hem yerli hem milli bir siyaset. Yalnız ufak bir mesele var. Bu kavramlara kim hangi anlamları yüklüyor?

Öyle ya siyasal islamcılar milli kavramına bambaşka anlamlar yükler. En basitinden onların milli anlayışında Türklük yoktur. O zaman neyin millisi olacak bu söylem? Veya kimin millisi de diyebilirim?

Ha keza siyasal İslamcılar milli de olmaz bu topraklarda. Olur demeyin sakın olmaz olamaz. Bu eşyanın tabiatına aykırıdır. Millilik kavramından onların anladığı ile bizim cenahın anladığı taban tabana zıttır.

Milli ve yerli söyleminin merkezine oturtulan değer nedir sizce?

Millilik ve yerlilik ifadeleri merkezinde Türklük var mıdır? Yoksa Türkiyelilik kavramı ile mi doldurulacak bu söylemin merkezi? Öyle ya şimdilik milli ve yerli olma iddiasında olanların bir bölümü için Türklük Türk milliyetçiliği kavramları öcüdür. Hal böyle ise nedir bu millik? Ortaya atılan bu kavramların içi tam olarak niçin doldurulmuyor?

Milli ve yerli olmak esasında millete ait hiçbir değerinin kişisel ikbal için kullanılmamasına dayanmalı. Fakat görünen öyle mi? Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki, sadece siyasal ikbal değil aynı zamanda bireysel ikballer için satılmayacak ayaklar altına alınamayacak siyasal çıkarlar için kullanılmayacak hiçbir değer hükmünü uzun süre yürütemiyor..

Milli ve yerli söylemi ucuz basit siyasal çıkarlar uğruna harcanıyor galiba. Veya birileri tarafından kullanılmaya uygun zemin bulundu kullanılıyor bu kavramlar.

Bir zamanlar Başbakan Ahmet Davutoğlu, akiller toplantısında "çözüm projesinin yerli ve milli" olduğunu söylemişti. Şimdi ortaya atılan millilik ve yerlilik kavramının hangi amaçlar için kullanılabileceği konusundaki çekincelerimizin sebebi iyi anlaşılmıştır umarım.

Içi tam olarak doldurulmadan ortaya atılan millilik ve yerlilik dileyenin dilediği şekle sokabileceği değerler olmaktan kurtarılmalıdır. Aksi halde milli ve yerli diye bizlere neler yutturulur neler?

Içi Türk olmayan hiç bir değer milli ve yerli olamaz.

Kendini Türk olarak görmeyenler ile de millilik ve yerlilik safsatadan öteye gidemez.

Doğan Ay

SİTEME DAİR
GEL ARTIK

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/