İYİLİK Mİ KÖTÜLÜK MÜ?

İyi olmak mı? Kötü olmak mı? 

Tercih her zaman ki gibi yine size ait.
Siz neyi tercih ediyorsunuz önemli olan bu. Iyi olmak kötü olmak iki yol. Iki farklı güzergah. 

Gideceğiniz yolu seçme belirleme hakkı sizin. 

Karşımızdakini kırdık mı, üzdük mü hiç önemli değil diye düşünüyorsanız bir yol seçtiniz. Eğer hayattaki önceliklerimiz sırasının en baş kontenjanı kendimize artırmışsanız seçiminiz sizin için doğrudur. Seçtiğiniz yol ben merkezci bir yoldur. Halbuki düşünmemiz gereken sorulardan biri de: "Kendimden başka birileri için bir şey yapıyor muyum?" olmalı. 

Peki iyiliği seçersek ne kazanır ne kaybederiz hiç düşündünüz mü?
Unutmayınız ki; "Kısa vadede kötüler, Sonunda daima iyiler kazanır." 

Günümüzde iyi olmak çok zor fakat kötü duyguları öne çıkarırsak biz de onlar gibi kötü oluruz unutmayın. Dünya kurulduğundan bu yana iyiler ve kötüler arasındaki mücadele hiç bitmemiştir ve hiç bitmeyecektir. Önemli olan gören gözdür. Gönül gözüdür. 

Bir kızılderili hikayesi size:
Yaşlı kızıldereli reisi kulübesinin önünde torunuyla oturmuş, az ötede birbiriyle boğuşup duran iki köpeğini izliyorlardı. Köpeklerden biri beyaz, biri siyahtı ve 12 yaşındaki çocuk kendini bildi bileli o köpekler dedesinin kulübesi önünde boğuşup duruyorlardı. Dedesinin sürekli göz önünde tuttuğu, yanından ayırmadığı iki iri köpekti bunlar. Çocuk, kulübeyi korumak için bir köpeğin yeterli olduğunu düşünüyor, dedesinin ikinci köpeğe neden ihtiyacı olduğunu ve renklerinin neden illa da siyah ve beyaz olduğunu anlamak istiyordu artık. 

O merakla, sordu dedesine; Yaşlı reis, bilgece bir gülümsemeyle torununun sırtını sıvazladı.
"Onlar" dedi, "benim için iki simgedir evlat."
"Neyin simgesi" diye sordu çocuk.
"İyilik ile kötülüğün simgesi. Aynen şu gördüğün köpekler gibi, iyilik ve kötülük içimizde sürekli mücadele eder durur. Onları seyrettikçe ben hep bunu düşünürüm. Onun için yanımda tutarım onları. 

Çocuk, sözün burasında; 'mücadele varsa, kazananı da olmalı' diye düşündü ve her çocuğa has, bitmeyen sorulara bir yenisini ekledi:
"Peki" dedi. "Sence hangisi kazanır bu mücadeleyi?" Bilge reis, derin bir gülümsemeyle baktı torununa.
"Hangisi mi evlat? Ben, hangisini daha iyi beslersem!" 

Sahi siz içinizde hangisini daha iyi besliyorsunuz? Sizin dünyanızda hangisi galip gelir dersiniz? Sadece bir kere düşünün. 

Muhabbetle kalın efendim. 

Doğan Ay

FİYAT VE DEĞER...
LİNÇ

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/