EŞEĞİN GÖLGESİ

Atina'da önemli bir tartışma yapılırken kürsüye Demostenes çıkar; ancak dinleyiciler sürekli kendi aralarında konuşmakta, filozofu dinlememektedir. 

Demostenes, "Bir hikaye anlatıp ineceğim" der ve anlatmaya başlar: 

"Uzun zaman önceydi. Bir delikanlı Atina'dan Megara'ya gitmek için bir eşek kiralamıştı. Eşeğini kiraya veren adamın da Megara da işi vardı, beraber yola düştüler. Konuşa konuşa giderlerken öğle sıcağı bastırdı; biraz dinlenmek ve öğle yemeği yemek için bir subaşına çöktüler. Ama ortalıkta hiç gölgelik yoktu ve eşeğin sahibi yemeğini alıp eşeğinin gölgesine sığındı. Eşeği kiralayan genç buna içerledi; 'Sen çekil, gölgede ben oturacağım' dedi. Beriki itiraz etti; 'Ben oturacağım, çünkü eşek benim.' Delikanlı, 'Ama ben eşeği kiraladım' deyince, eşeğin sahibinden, 'Ben sana eşeği kiraladım, gölgesini değil' cevabını aldı ve aralarında kavga çıktı."

Hikâyenin tam burasında Demostenes kürsüden iner yürümeye başlar. Dinleyiciler, "Sonunda ne oldu? Sonunu anlat" diye bağrışmaya başlayınca, Demostenes kürsüye döner: 

"Sizin için çok önemli bir konuda bir şeyler anlatmaya çalıştım, dinlemediniz! Şimdi ise eşeğin gölgesini merak ediyorsunuz. Ne fikrimi söyleyeceğim, ne de eşeğin gölgesine ne olduğunu…

İşin doğrusu bizim durumumuz da Demosthenes gibi. Ne yazdıklarımızın ne bir önemi var ne konuştuklarımızın. Neticede herkes bildiğini okumaya devam diyor. 

Sizin anlayacağınız hepimiz "kargadan başka kuş tanımayız" modundayız. Kimse kimsenin ne ÜLKÜDAŞLIK HUKUKUNU tanıyor ne de ülkü kardeşliğini. Herkes kör döğüşü içinde. 

Ne davanın bir önemi var ne sevdanın. Sorarsanız hepimiz çok büyük ülkücüyüz. Hatta en büyük ülkücü biziz. En büyük ülkücü bizim ülkücü o kadar. 

Nasıl olsa kimse dinlemiyor herkes kendi doğruları ile yaşıyor biz de işi slogana bağlayalım. En çok pirim yapan iş slogan üretmek. 

Sonra mı? 

Boşverin sonrasını yaşayıp göreceğiz. Eşeğin gölgesine ne mi oldu? Bekleyin bakalım ne bu acele? Siyasetin alavere dalaverisinden vakit bulup etrafınıza bakmayı başarırsanız eşeğin gölgesine ne olduğunu da görürsünüz. 

Muhabbetle kalın efendim. 

Doğan Ay

Kurt Fenrir'in bağlanışı-İskandinav Mitolojisi 1
YAZMAK ÜZERİNE

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/