Halep tatlısı Suriye Çıkmazı


EVE FARZ OLAN CAMİYE HARAMDIR !

2013'de başlayan bugüne kadar devam eden hem Arap baharı hem de Esad rejimi sonucu ülkemizde resmi 3 milyon, gayri resmi 6 milyon Suriye vatandaşı uluslararası statüye göre mülteci olarak Türkiye'de geçici ikamet etmekteler. Öncelikle başı darda olan hangi millet varsa Türkiye'ye gelmesi ecdadın bize bırakmış olduğu mükemmel bir hediyedir. Ev sahibi olarak bugüne kadar kaç para harcadıysak (Temel ihtiyaç olarak) feda olsun ama beyler bayanlar Eve farz olan Camiye haramdır!

(Suriyeli deyiminde Suriye Türklerini ayrı tutuyorum çünkü onlar Ata'dan vazifeliler orada)

Şimdi gelin bir karşılaştırma yapalım; 

Bir Suriyeli genç Türkiye'de istediği üniversitenin istediği bölümünü sınavsız bir şekilde girip (Kazanmak değil çünkü bir şeyi kazanmak için fedakârlık gerekir.) bir yıl Türkçe dil eğitimi aldıktan sonra eğitim hayatına başlıyorlar daha sonra AB fonu üzerinden yurtdışı akraba Türkler topluluğu ile beraber 1.200 TL burs alıyor.(Türkiye'de asgari ücret 1.300 TL Ve açlık sınırı 1.500 TL)

Şimdi gelelim Anadolu çocuğuna...

O 4 yıl boyunca lise okur sonra eğitim sisteminin güzelliğinden ötürü bir yılda dershaneye gider sıra bir üniversiteyi kazanır. Kendi devletinin bursuna başvurur (400 TL burs ücreti ayrıca devlet yurdu ücreti 140 lira ) belki çıkar çünkü çözüm süreci döneminde Sivas'ın batısına burs çok az çıktı çıkmaz ise devlet ona 400 TL geri ödemeli kredi verir.(Şartları çok zayıf olup burs alamayan onlarca arkadaşım var.)Sen Anadolu çocuğu yurt ücreti harç ücreti ulaşım ücreti öderken Suriyeli ödemez.

Sen Anadolu esnafı 100m2 dükkân için 333 TL kira verirken o vermez.
Senin ya da ailenin ev kirasını denkleştiremediğin günler olmadı mı arkadaş! Suriyelinin olmadı çünkü devlet ona 250 TL verdi her ay,
Sen emekli ağabey ilaç parasının sıkıntısını çektin ama Suriyeli hiç çekmedi bedavadan her ilacı aldı hatta Antep'te estetik ameliyatı olan bile oldu ama sen?
Sen destek yardımını duydun mu?

Hiç duymadın mı Suriyeli olsan kesin duyardın çünkü devlet her ay 900 TL verdi hatta
TOKİ'den ev meselesi var;
Sen arabana bile yıllık vergi verirken o kendi ülkesini bırakıp geldiği massarati ile vergi ödemeden dolaştı.

Bunları siyasi birine anlattık bana Ensar muhacir ilişkisinden bakmamı söyledi gelin haydi buna Ensar muhacir ilişkisinden bakalım.

Şimdi kim Ensar kim muhacir Kendi öz topraklarımızda ata yurdumuzda kendimize SURIYELI ENSAR arayalım.

Mehmet Alp×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

SREBRENİTSA
YAPILAN GÜZEL ŞEYLER DE VAR!....
 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin