MÖSYÖ ELEKTRİK

20. Yüzyılın henüz başında yazılmış, belki de edebiyatımızın ilk bilim kurgu romanlarından biriyle tanışmaya hazır olun. Karakum Yayınevi Türk Klasikleri Serisi, edebiyatın bilim dallarıyla olan dolaylı ilişkisinin aslında bu bilim dallarının ortaya koyduğu ürünlerin yapı taşı olduğunu kanıtlayan bir eserle karşınıza çıkıyor: "Mösyö Elektrik" Ünlü Coğrafyacı Faik Sabri Duran'ın müstearı Ahmet Faik imzasını taşıyan bu eser, elektrik teknolojisinin henüz hayatımızda yer edinemediği bir dönemde elektrikli ev aletlerini, arabaları ve trenleri hayatımıza sokuyor. Romanın başkahramanları Mösyö Elektrik ve Alaaddin Bey'in macerası yüzyıl önceki teknoloji algısını da başarılı bir şekilde yansıtıyor. Eser yazıldığı dönemde sansürlense de 117 yıl sonra Dr. Tayfun Haykır'ın editörlüğünde Hasan Bahadur'un Latin harflerine ve günümüz Türkçesine aktarımıyla raflardaki yerini alarak okuyucusuyla buluşacağı zamanı bekliyor.

Arka Kapak Yazısı:

"Coğrafyacı Faik Sabri Bey'in "Ahmet Faik" müstearıyla 1903'te dönemin roman algısına uygun olacak bir kurgu ve içerikle yazdığı Mösyö Elektrik, tabiri caizse "Osmanlının Elektrik Romanı" olma özelliğini taşıyor. Yirminci yüzyıla girerken Avrupa ve Amerika'da elektrik teknolojisi hızla gelişmekte, Osmanlı payitahtındaysa bu gelişmeler, haberdar olanlar tarafından hayretle izlenmektedir. Elektrikle inip çıkan asansörler, saatte 250 kilometre hıza ulaşan bacasız trenler, gece karanlığında bile göz kamaştırıcı aydınlığa sahip sokaklar hatta tozlu, çamurlu ayakkabıları bile temizleyen otomatik ayakkabı fırçaları… Mösyö Elektrik'te tüm bunlar ve çok daha fazlası romanın başkişisi Alaaddin Bey'in "elektrik rüyası" üzerinden Türk okuruna iletiliyor.

Elektrikli yerli otomobilimizi üretmeye hazırlandığımız şu günlerde Ahmet Faik'in yazdığı bu roman; günümüz okurunu 117 yıl öncesine, elektrik mucizesiyle tanışmakta olan ecdadının rüyalarına ortak olmaya davet ediyor…"

Künye:Eser Adı

MÖSYÖ ELEKTRİK

Eserin Dili

TÜRKÇE

Yazar

Ahmet Faik

Yayına Hazırlayan

Hasan Bahadur

Editör

Dr. Tayfun Haykır

Kapak Tasarım

Mehmet Tekeli

Mizanpaj

Alper Şenadam

Yayıncı Kategorisi

Edebiyat & Roman

Türk Klasikleri

Kağıt Bilgisi

60 GR SAMAN

Kapak Bilgisi

300 GR KUŞE

Baskı Tarihi

Şubat 2020

Baskı Sayısı

1.BASKI

Çıkış Tarihi

24/02/2020

Sayfa Sayısı

152

Ebat X, Y, Z (mm.)

13.5*21.00

isbn

978-605-2290-40-8

Etiket Fiyatı (TL.)

20 TL


×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

BİR ASKERLİK ANISI
YENİ BİR DÜNYA DÜZENİ

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin