KARANTİNA GÜNLERİNDE KİTAPLAR (1)

mehdan_ve_kule

Eh malum, sosyal ilişkiler konusuna artık para harcayamayacaksınız. O halde evde oturup kitap okuyacak, kitabı da kitap sitelerinden ısmarlayacaksınız. 

Bu süreçte benden size bir dizi öneri olacak. Evet 1 nolu kitap önerisi:

Niall Ferguson, muhteşem bir bilim insanı, İskoç kökenli tarihçi. Oxford mezunu, Cambridge Üniversitesi'nde ve Oxford Üniversitesi'nde hocalık derken, ABD'ye yerleşti ve New York Üniversitesi'nde ders vermeye başladı; Şu an Harvard'da tarih bölümünde profesör. 

YKB yayınları onun tüm eserlerini dilimize kazandırmayı sürdürüyor, ben de keyifle okuyorum o eserleri. 

Kapağını paylaştığım bu kitap dilimize en son kazandırılan çalışması. Ferguson bu çalışmasında "ŞEBEKE TEOROİSİ, yani ÖRGÜT tarihçiliği üzerine çok güzel bir araştırma yapmış. 

Nedir bunlar; Kilise şebekeleri/yapılanmaları, Mafya, Uluslararası para şebekeleri, Saros, Rothschild, Saxe-Coburg şebekeleri, SSCB şebekesi, ABD Kissinger, Nixon ve Ford şebekeleri, Asya kıtasındaki çeşitli şebekeler, İslamcı şebekeler, İlluminati, Yuvarlak Masacılar, İnkalar, Lutferciler vs vs vs... 

Şebekeler incelenirken elbette hiyerarşik yapılar, küresel güçler sosyolojisine de dalmış. 

Bu konularda piyasada çok kitap var ancak bu kitapların büyük ezici çoğunluğu "popüler kitap" denilen , komplo teorileri içeren uçuk kaçık kitaplardır. Bunları okumak üzerine düşünmek zaman kaybıdır. 

FERGUSON'un bu kitabı ise ayakları yere basan bir çalışma, öyle komplo teorileri sunup popüler olayım havasında değil. Çok ciddi eğilmiş şebeke konusuna...

Keyifle okudum çok da yararlandım. Yakın tarih finans ve ekonomi tarihi üzerine meraklılara FERGUSON'un tüm kitaplarını şiddetle tavsiye ederim.

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

BÜYÜK OPERASYON!
​İNKA VE AZTEK MEDENİYETLERİ NEDEN YOK OLDU?

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin