TURAN NERE BİZ NERE

Macaristan'da Turancı partinin son seçimlerde ikinci büyük parti olarak çıkması ile Türkçü anlayışın ülkemizde iktidar olup olamayacağı tartışılmaya başlandı.

Aslında bu tartışma bile güzel bir gelişme.

Peki ülkemizde Türkçü Turancı anlayış bu sıçrayışı gerçekleştirebilir mi?

Bana kalırsa çok zor bir ihtimal.

Öncelikle ülkemizde Türkçü Turancı bir anlayışı tam anlamı ile savunan bunu parti programı haline getiren bir yapı yok ve hiç olmadı.

Türkçü Turancı bir siyasi oluşum kurulacaksa insanların din duygusu asla sorgulamamalı. Başına sonuna dini bir kavram getirdiğimiz anda Türkçü Turancı anlayış kendiliğinden yok olur.

Türkçü Turancı yapının temelini oluşturan değer nedir veya ne olmalıdır?

Önce bu sorunun tam olarak cevabı verilmediği sürece ülkemizde bu konuda sadece hamaset yapılır gider.

Ülkemizde Türkçü Turancı anlayışının en büyük temsilcisi ülkücü hareket. Peki ülkücü hareket bu konuda net olarak ortaya ne koyabilmiş?

Ülkücü dünya görüşü Turan sevdasını nasıl gerçekleştirecek ?

Daha net soralım. Ülkücü hareket Turan fikrini Türk-Islâm ülküsü veya Türk- Islâm Sentezi diyerek din eksenli bir bakış açısı ile nasıl Turan kuracak?

Şimdi Macaristan'daki Gagavuz'daki dunyanin bir çok yerinde müslüman olmayan soydaşlar ile nasıl bir araya gelinecek? Çünkü İslamın bir cihat anlayışı var. Bizdeki bakış açısı ile önce onları müslüman yapıp sonra Turan olabilir ancak. Peki bu ne kadar gerçekçi? Sakın onlar çok azınlıkta demeyin. Şu an dünya üzerinde müslüman olmayan Türkler var mı var onların sayısına bakarak Turan mı kuracağız?

"İslamiyeti kabul etmeden çeşitli Uzakdoğu dinlerinin etkisi altında kalan Türkler, bu dinlerden olumsuz şekilde etkilenmiştir.İslamiyeti kabul etmeyen Türk boyları, tarih boyunca milli kültürlerini kaybetmeye mahkum olmuşlardır. Nitekim Budizmi eden Tabgaçlar, Museviliği Hazarlar bugün Türklüklerini tamamen kaybetmişlerdir." diye düşündüğümüz sürece Turan sadece siyasal bir slogandan öteye gitmez. Oysa Macarlar hristiyan ve halen Turan diyen bir partileri var. Burada Islâm dinini milletin olmazsa olmazı görmek hatasını görmüyoruz.

Buyurun hristiyan bir parti genel başkanını okuyun. Kimliğini kaybeden onlar mı biz miyiz?

JOBBIK Partisi Genel Başkanı Vona Gábor ile yapılan bir söyleşide;

"Bana göre Turancılık dış politikamızın yapı taşıdır ve Macaristan, Türkî halklarla yakın müttefik olmalıdır. Dinlerimiz farklı olabilir ama Tanrı'mız bir, tıpkı kanımız gibi… Eğer bir Fransız'la oturup sohbet etsem bu sadece yüzeysel bir sohbet olurdu fakat bir Türk ile sohbet ettiğimde daha derin ve geniş kapsamlı konuları tartışırdık. Ortak bir şeylere sahip olduğumuzu o anda anlayabilmek için, birimizin gözlerine bakmamız yeterli."

Bu düşüncelerden yola çıkarak kimse beni Islâm karşıtı Islâm düşmanı olarak göstermeye kalkmasın.

Benim görüşüme göre Turan sevdası ile dini referans alınarak başarılamaz. Herkes dinini kendisi için ve Allah rızası için yaşar.

Belki bir gün bu anlayış tek başına bir siyasi akım olarak gerçekleşirse Islâm da siyasal arac olmaktan kurtulur belki…

Tanrı Türkü korusun

Doğan Ay 

BENİ ÖLDÜRMEDEN ÖLMEYECEK BU!
BİZİ BU ATALAR MAHVETTİ

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış