​SORU İÇİNDE SORU!

19 Mart gecesi NTV ve STAR TV’nin ortak canlı yayınında Sn… AKP’yi iktidara taşıyan 3 Kasım erken seçim kararını niçin aldığını açıkladı.

4 Temmuz günü bakanlar kurulu toplantısında Ecevit, bozulan ve sokağı hareketlendiren ekonomik kötü gidişin nasıl düzeleceğini ve ne yapılması gerektiğini Kemal Dervişe’e sorar.

Kemal Derviş'ten alınan cevap şudur: “Yeni bir senaryo lazım”!..

Sn... bu cevap üzerine yanında oturan H.Özkan’a yazılı notunu iletir: ”Lütfen bu toplantıyı bitiriniz!..”

Ve H.Özkan, Ecevit’e “efendim, sn. Cumhurbaşkanımız ile görüşmeye geç kalmayalım”der ve bakanlar kurulu toplantısı sonlanır.

Sn... 6 Temmuz’da  Kocayayla’da 

“3 Kasım seçim tarihi olabilir der” sonra zincirleme gelişmeler birbirini takip eder ve 3 Kasım seçim tarihi olur ve bugünlere gelinir.

Bu açıklama nasıl yorumlanır? Olaya nereden bakarsanız o şekilde görürsünüz. 

Derviş “ yeni bir senaryo” diyor. Sn… bunu mhp’siz hükûmet diye yorumluyor ve erken seçim diyor. Acaba erken seçim demeden o günlerde yeni bir hükümet kurma ihtimali var mıydı yok muydu? Veya erken seçim derken mhp'nin tek başına iktidara gelmesini mi bekliyordu sn…? Yoksa o günlerden bu günlerin planlaması mı yapılmıştı? 

Mhp'siz hükümet olmaz diyerek erken seçim istemek o günün ekonomik şartları içinde ne kadar mantıklıydı? 

(MHP 129  FP 111 DYP 85 ANAP 86) O dönemin şartlarında meclis sağ yelpazesi -Türk seçmenine göre- sandalye dağılımı bu şekilde. Yani dsp'ye ihtiyacınız yok ama illa erken seçim. Bunun da gerekçesi mhpsiz hükümet isteniyormuş. Acaba mhp'siz hükümet konusunda sn. Derviş mi sn… çok daha istekli?

Bu aritmetik görevden kaçmanın bir göstergesidir değil mi?

Ortada bir gerçek var. Erken seçim diyerek mhpli hükümet mi bekleniyordu? Pekala diyelim ki öyle hayal edildi. Peki bu hayalin gerçekleşmesi için ne yapıldı? Koskoca bir hiç. Millete gidelim tamam da milletten kaçarak millete nasıl gidilecek? 

Sn… bu açıklamasını nasıl okursunuz nasıl değerlendirdiniz orasını bilemem. 

Şimdi aklı selim düşünerek o günden bugüne değerlendirmek gerekirken hâlâ boncuk aramaya ne gerek var?

Muhabbetle kalın efendim. 


Doğan Ay 

TÜRK BUDUR
Leyli Mavi

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış