​OSMANLININ İSTİSNAİ DEVLET ADAMLARI

Türkiye Cumhuriyetini Mehmet Emin Ali Paşa gibi dürüst, fedakar ve seciyeli Osmanlı devlet adamlarının mirası kurdu. Kendisini Neo-Osmanlıcı ilan eden köksüz ve yobaz cahillerin bu cumhuriyeti yıkmasını seyretmek ne acı!

Allah gani gani rahmet eylesin Hariciye nazırı ve sonra Sadrazam Mehmet Emin Âli Paşa'yı hepiniz duymuşsunuzdur. Benim için çok ama çok önemli bir devlet adamıdır. 2. Abdülhamit öncesi Osmanlı dış politikasının bir numaralı ismidir. 

Uzun yıllar evvel İngiliz diplomatlardan birisinin raporlarında Mehmet Emin Ali Paşayla ilgili bir nota rastlamıştım. Kabiliyet ve ferasetini övdükten sonra beni kahreden şu cümleyi yazmıştı: "İstisnai olarak asla rüşvet kabul etmez"...

O dönemin bakanları, bürokratları arasında nasıl bir rüşvet çarkı var, nasıl kendilerini üç kuruş maddi menfaat için pazarlama varsa, garibim Mehmet Emin Ali Paşa'nın rüşvet almama durumu "istisnai" olarak İngilizler tarafından not edilmiş. Biz hakkını veremesek dahi gavur hakkını vermiş.

Şimdi Mehmet Emin Ali Paşa'yı hürmet ve sevgiyle yad ediyoruz. Çil çil rüşvetleri almışları hatırlayan mı var?
Bugünün Neo-Osmanlıcıları da keşke Mehmet Emin Ali Paşa gibi Osmanlının büyük devlet adamlarını kendilerine örnek alsalardı. Onların mirasını devam ettirselerdi.

Beyaz saray ziyaretinde bile tercümelerle oynayarak, Türklere ayrı, Amerikalılara ayrı propaganda yapmasalardı. Her yer ve şartta karakter ve seciye zaaaflarını sergilemeselerdi. Azıcık itibarımız kalsaydı... 

Türkiye Cumhuriyetini Mehmet Emin Ali Paşa gibi dürüst, fedakar ve seciyeli Osmanlı devlet adamlarının mirası kurdu. Kendisini Neo-Osmanlıcı ilan eden köksüz ve yobaz cahillerin bu cumhuriyeti yıkmasını seyretmek ne acı!
Mehmet Emin Ali Paşa gibi ömrünü milletimiz için feda etmiş, "istisnai" olarak itibarımızı muhafaza etmiş her devlet adamımıza gani rahmet diliyorum. 

Osmanlının istisnai devlet adamlarından bize miras Cumhuriyetimizin itibarının tekrar yükseltilmesi, ancak o istisnai devlet adamlarının tekrar yönetimin başına getirilmesiyle olur. 

Başarımızın kalıcılığı ise bugünkü yobaz, yoz ve cahil yöneticilerin istisnai olduğu zaman garantilenir. Mücadelemiz çok uzun sürecek, ona göre hazırlanalım.... 


Halil Ibrahim Bayrakçı

Telif Hakkı

© Halil İbrahim Bayrakçı @ tahtaPod.com | Tüm hakları saklıdır.

SANA BİR ŞİİR YAZDIM!
SARHOŞ

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış