NE YAPTIN TÜİK'CİĞİM? AÇIK ETTİN GERÇEĞİ

Kişi başına 8794 lira yıllık gelirle, barınma, ısınma, enerji, gıda ve ısınma gibi ihtiyaçlarını karşılayabilen halkımıza saygı ve sevgilerimi arz ediyorum. Mucize gibiler...

TÜİK her sene ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir kişi başına gelir istatistiklerini yayınlar. Gelir ve yaşam koşulları araştırması altındaki bu verilere göre:

2016 yılında kişi başına düşen kullanılabilir gelir 19 bin 139 lira. Merkez Bankası'nın 3.4925 liralık 2016 yılı ortalama dolar kuruyla yapılan hesaplama bu gelirin 5,480 dolar olduğunu gösteriyor.

Şimdi ne demektir bu rakamlar?

Kullanılabilir gelir demek, (Disposable personal income, DPI) vergi sonrası harcanabilir gelir demektir. Kişi başına gelirimiz TÜİK verilerine göre 2016'da dolar cinsinden 10883 dolar olmuştu.

10883 - 5480 = 5403 dolar kişi başına devlete ödediğimiz vergi. Neredeyse yarı yarıya vergi ödemişiz...

100 lira gelirimiz varsa 50 lirası vergiye gitmiş. TÜİK'ciğim bu gerçeği ağzından kaçırmış...

2016 yılında bu kadar vergi vermemiz yetmemiş olacak ki, MTV'den tutun her kalemde maliye vergi oranlarını artırıyor.

Ülkemizin sanayi ve finans megapolü Ankara: 26 bin 486 lira ile önceki yıl olduğu gibi vergi sonrası kullanılabilir gelirde birinci durumda. Tabi bankamatikleri en çok olduğu ilden bahsediyoruz... Kişi başına bu kadar gelirleri olması normal. Bazen bir sokakta üç tane ziraat bankası var...

Cumhuriyet tarihimiz boyunca her zaman kişi başına gelirde birinci olan İstanbul'u, tahtından son iki senedir eden Ankara'yı ve bu muhteşem başarısından dolayı da AKP hükümetini kutluyorum!

Bu bölgeyi

- 26 bin 41 lira ile İstanbul

- 23 bin 612 lira ile İzmir izlemiş...

Ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir kişi başına gelirin en düşük olduğu bölgeler ise

- 8 bin 679 lira ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt,

- 8 bin 794 lira ile Şanlıurfa, Diyarbakır.

Kişi başına 8794 lira yıllık gelirle, barınma, ısınma, enerji, gıda ve ısınma gibi ihtiyaçlarını karşılayabilen halkımıza saygı ve sevgilerimi arz ediyorum. Mucize gibiler...

Evet dostlar, Asrın liderinin veciz cümlesinde buyurduğu gibi: "Bizim petrol kuyularımız, doğal gazımız yok vergilerimiz var"

Allah cümlemize selamet versin!

Halil Ibrahim Bayrakçı

Telif Hakkı

© Halil İbrahim Bayrakçı @ tahtaPod.com | Tüm hakları saklıdır.

BÜYÜK TÜRK MİLLETİNE!
VALLAHİ BEN KANMADIM...

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış