DÖRT HALİFE KABENİN İTİBARINI ÖKSÜZ, YETİM, YOKSULLARI DOYURMADA ARAMIŞ

    Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne yapılan(MTV) yüzde 40' lık zamma ilişkin savunmasında " toplanan paralar yetmiyor ya borçlanacağız ya vergileri artıracağız" dedi.

    Ülke ekonomik darboğazda olmasa Bakan böylesi bir açıklama yaparmıydı?

    Cumhurbaşkanı Erdoğan' da bütçe üzerinde ciddi yük olan kışlık Sarayın harcamalarını " itibardan tasarruf olmaz" diyerek savunmuştu.. Saray'ın aylık gideri 21 milyon TL. Vatandaş aç, ülke savaşda saray itibarı lükse harcanan dev harcamalarda arıyor!

    Efendim itibar (!!) uğruna sadece kışlık saraya 240 bin kişinin 1 aylık temel giderleri karşılanacak kadar para harcanıyor!!!Okluk koyunda yapılan yazlık sarayın şimdilik yapım harcamalarıda Timurun filleri gibi sırtımıza binmiş durumda...

    Bildiğiniz üzere Kabe Sitare veya Kisve adı verilen bir örtüyle örtülür. Kabe'yi örtmekteki amaçın "onun yüceliğini ilan etmek" olduğu söylenir. Kabeyi örtmek için yaprak, deri, keten, yün kumaş, ipek altın işlemeler ve ibrişimler kullanılmıştır." Kabe İsmail a.s. dan sonra hiç bir devirde örtüsüz bırakılmamıştır. Her milletçe bu iş, sâlih amel yani iyi, güzel, hayırlı iş olarak kabul edilmiştir.

    İlk olarak Hz.Ömer zamanında Kabe Beyt-ul maldan yani hazineden alınan ödenekle örtülmüştür. Bundan sonra Kabe örtüsü hükümetlerin sorumluluğunda olmuştur. Ebubekir r.a zamanında keten veya yün örtü kullanılmıştır. Ömer efendi ( Hazret kelimesinin Türkçe karşılığı Efendi, Sayın demek) zamanında Mısır'da dokunan Kabati adı verilen keten bir örtü kullanılmış. Osman ve Ali efendilerde bu kararlara sadık kalmıştır.

    İlk defa Emeviler zamanında halife Muaviye ve oğlu Yezit zamanlarında ipek kumaş ve altın ibrişimler kullanılmıştır. Demek oluyor ki haslife Ebubekir, Ömer, Osman ve Ali efendiler zamanlarında Kabe itibarsız bırakılmış!!!

    Dört halife Kabenin itibarını örtüsüne yapılan harcamalarda değil öksüz, yetim, yoksulları doyurmada aramıştır..     .

    Sevgi ve Saygıyla


     Sevginaz Hamevioğlu.

Telif Hakkı

© Sevginaz Hamevioğlu @ tahtaPod.com | Tüm hakları saklıdır.

Bize Unuttuğumuz Milli Ruhumuzu Hatırlattığınız İç...
ORTAK AKIL : ANTİ-EMPERYALİST TAVIR

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış