YAŞAMAK İSTİYORUZ

kadin_cinayetleri2

Dudu Ç.
Dün Antalya Serik'te ayrıldığı fakat kızının düğünü için son bir hafta önce barıştığı kocası tarafından boğazı kesilip, çeşitli yerlerinden bıçaklanarak öldürülen 7 çocuklu kadın. Katil çocuklarına defalarca annelerini öldüreceğini söylüyordu. Çok fazla yer bulmadı. Sözde koca kayıplara karıştı. Intihar ettiği düşünülüyor.

Emine Bulut
Kocası tarafından kızının gözleri önünde boğazı kesilmişti. Daha dün ölümünün 1. Yıl dönümüydü.
Ne kadar benzer bir kader? Emine'den Dudu'ya kadar ne değişti?

İ. E
Batman'da 17 yaşında Uzman Çavuş Musa Orhan tarafından 20 gün boyunca tecavüze uğradıktan sonra bir intihar mektubu bıraktı. 1 ay boyunca yaşam savaşı verdi. "Katil git kime söylersen söyle bana bir şey olmaz" diyordu.
Münevver Karabulut, Özgecan Aslan, Pınar Gültekin
Sapık katilleri tarafından tecavüze uğrayıp, cesetleri parçalandı. Bir çöp konteynerine, ormanlık alana atıldı.
Münevver'den, Özgecan'dan, Pınar'dan İ. E'ye ne değişti?

Şule Çet
Erkek arkadaşı tarafından tecavüze uğrayıp, yüksek bir binanın balkonundan aşağı itildi. Katili varlıklı biriydi. Ilk başlarda yakayı kurtardı. Sonra, detaylı adli tıp raporu ve konusunda uzman kişi davanın seyrini değiştirdi. 

Duygu Delen
Gaziantep'te erkek arkadaşı tarafından darp edilerek, yüksek bir binanın balkonundan itilen genç kız. Adli tıp raporu çıkmasa da bedenindeki darp izleri ve düşüş şekli ile yerde yatış şekline yönelik bulgular itildigini doğruluyor. Katilde sadece küçük bir kesik var. Onu da kendi cama vurmuş. Katil yine varlıklı, halıcı bir ailenin oğlu. Ismi teyide muhtaç olduğu için yazmıyorum. Bu kişi 1 yıl önce de 1 çocuklu, ikinciye hamile bir kadını aşırı alkollü araba kullanırken çarparak öldürüyor. Ev hapsi veriliyor. Kaçma ihtimali olmadığından(!) ve öğrenci olduğu gerekçesiyle serbest kalıyor. Cezası sürmesine rağmen denetlenmiyor, elini kolunu sallayarak gezebiliyor. Belli ki zengin züppe olmanın ekmeğini yemiş. Duygu'nun adli tıp raporunu Şule'nin davasının seyrini değiştiren uzman hazırlayacak ve aynı ekip bu dosyayı takip edecek.
Şule'den Duygu'ya kadar ne değişti? Ne kadar benzer bir kader?

***

Coğrafyası kadının kaderiymiş. Artık kader de demeye dilim varmıyor. Bu nasıl bir kadermiş(!) ki aradan seneler geçse de "kadın" aynı şekilde boğazı kesilmiş, tecavüz edilmiş ve aynı şekilde balkondan itilmiş?

Ben sordum siz de bana sorabilirsiniz. Eee ne değişti, ne değişecek?
Değişecek bacılarım. Değişmek zorunda. Bitki yazımda söylediğim gibi herzamankinden daha asiyiz, daha cesuruz. 

Nasıl ki Musa Orhan için geri adım atıldıysa ve tutuklanması istendiyse, nasıl ki Şule'nin zengin katili yakayı kurtaramadıysa Duygu'nun züppe katili de kurtaramayacak. 

Sesimiz daha gür çıkmalı. Bu ülkede hak verilmiyor, alınıyor. Zorla, söke söke... Bir şeyler değişene kadar belki ölmeye devam edeceğiz. Bir gün ama bir gün güneş çocuklarımızın, torunlarımızın üzerine doğacak. 

O güne kadar kadınıyla, bizler gibi düşünen ve yaşayan erkeğiyle, çocuğuyla mücadeleye devam edeceğiz. 

Çünkü bu ülkede hep birlikte huzur içinde "YAŞAMAK" istiyoruz. 


Nurten Loklar Ataberk
19.08.2020

İKİ FIKRA VE GÜNDEM
Merhum Ömer Seyfettini Yeniden Okumak

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/