AŞIRICI !

Herkesin kendince bir yaşam biçimi, kendince bir fikri vardır.

Toplum da yerimizi bunlara göre belirleriz, bunlara göre ortam ediniriz, çevremizi bunlara göre kurarız.

Buraya kadar gayet normal. Anormal olana geleceğim ama önce aşırıdan öte aşırıcı ne demek onu bir belirteyim. Aşırıyı seviyor, aşırı yaşıyor, aşırı davranıyoruz ! Aşırılarımızı topluma empoze etmeye çalışıyoruz, öyle ki bizden düzgün yaşayan, bizden düzgün düşünen yok, kimseye saygı duymuyoruz ! Zaten neden saygı duyalım ki ? Haketmiyorlar, çünkü bizim düşündüğümüzü düşünmüyor, hayatını ona göre kurmuyor, o halde yanlış yaşıyorlar, neden saygı duyalım ki ?

​Ramazan ayındayız hepimize kutlu olsun. Daha ilk günden, birini gördüm elinde bir pet şişe su ile gidiyordu gayet tabiî hakkı. Ben de orucum buna rağmen hiç dikkatimi çekmemişti ki karşı kaldırım da giden bu adamın dikkatimi çekmesini sağladı iki kişi, biri birine dönerek dedi ki ;

"Or...bu çocuğuna bak oruç tutmuyor, bir de elinde su ile geziyor !"

Diğeri;

​''Zaten böyle zihniyetsiz piçleri ölmesi hak!''

​Oysaki adam karşı kaldırım da tek başına elinde su ile gidiyor, ne bir kalabalığın içinde o suyu kana kana içiyor, ne de başka kimsenin orucuna dokunacak bir şey yapıyor, sadece hasbelkader elinde su var ! Bu dediklerimi yapsa ben bugün diğer ikisini değil bu adamı eleştirirdim ki öyle tipler de mevcut toplum da. Sırf toplum dan aykırı davranmak, marjinal görünmek için böyle yaparlar, ama işin sonunda yine küfürü hak etmiyorlar, hadi haketti diyelim oruçlu olan sen birini parmakla göstererek neden küfür edersin ki ? İşte aşırıcılar bunlar, neden bu ibadeti yerine getirdiğini bile bilmeyen bunlar yalnızca biz yapıyoruz herkes yapmalı zihniyetindeler ve kimseyi umursamadan kendi bildiklerinin dışında davranan herkese böyle küfürler yağdırırlar, bununla beslenirler bu aşırıcılar !

Bu ülke de belli seviye de Alevî de yaşıyor ve onlar da 12 İmam orucu tutuyorlar ki onların şartlar bizimkine bakarak daha ağır, hangimiz 12 İmam'lar zamanı dışarı da yediğimize, içtiğimize dikkat ediyoruz ? Alın size ironi !

Toplum olmanın en gerekli şartı saygı, millet olmanın en gerekli şartı sevgi iken biz ne toplum ahlâkına uyuyoruz, ne millet kutsaniyetine!

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

Seccade'nin Gözyaşları
‘ACTION’ DEĞİL ‘MOVEMENT’
 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin