SADAKAT İTAAT VE İLKELER

itaat

Alman Psikolog ve Psikanalist-Yazar Arno Guen'e göre; itaat, medeniyetimizin temel sorunudur. (Bizim de hareketin temel sorunu elbette) İtaat, bizim için hava ve su kadar doğal bir hale gelmiştir. İtaat, başka birinin iradesine ve isteğine boyun eğmektir. Bu birisi, boyun eğenin üzerine güç uygular. Boyun eğme konuşma ve düşünmenin de öncesinde başlar.biz lidere itaat ederiz"

"Parti ne söylerse, ona biat ederiz" ifadeleri, toplumdaki bir kitlenin, özellikle de bazı milliyetçi kişilerdeki sorumluluk anlayışını da ortaya koyuyor. (Sorumluluktan kaçmanın kolay yolu)

Hele "yanlış olduğunu bilsen de yine itaat eder misin?" sorusuna, "evet, bir bildikleri vardır, derim" cevabı, her açıdan -ahlaki, hukuki ve siyasi- sorunludur.

Bu sorunu aşmadığımız sürece boşu boşuna büyük zaman kaybederiz. Halbuki bizim kaybedecek bir saniyemiz bile kalmamıştır. 

SADAKAT: Verilen sözü yerine getirmek, ahdinde durmak, akılca lüzumlu görülen işleri yapmak, emanetlere riayet etmek, üzerine aldığı vazifeleri hakkını vererek yapmaktır. 

Bu noktada karşımıza şu sorular çıkıyor:

Sadakat mı? İtaat mi? İlke mi?..

İlkeler farklı olabilir ama Türk milleti için önemli konularda doğru davranış, kişilere, gruplara, partilere sadakatten önce gelir.
Eğer ilkeleriniz yoksa köleliği kabul etmiş olursunuz.
Kölelik de efendiniz ne buyuruyor ise onu yapmak demektir.
İlkelere, fikirlere sadakat olmazsa olmaz davranış biçimidir. 

Türk milliyetçisi olduğunu iddia eden bir çok kişi cemaat tarikat şeyh mürid ilişkisini haklı olarak eleştirirken farkında olmadan o zihniyeti kendi partisine taşımaktadır. Genel başkanım ne derse ne yaparsa doğrudur diye düşünen bir kişi ile umudunu şeyhin duasına terk eden kişi kölelik bakımından aynı statüdedir.

Artık belleğimizin bir köşesine "Partiler ve siyaset kutsal değildir." değildir anlayışını yerleştirmek zorundayız. Parti genel başkanları da gökten zembille inmiş hata yapmaz insanlar olmadığını kabullenmek zorundayız.

Şayet siyasi kölelik kurumunun yok olmasını arzuluyorsak başka çıkış yolumuz kalmamıştır.

Evet şimdi iyice düşünüp karar verme zamanı:

SADAKAT ITAAT ILKELER hangisi?

Doğan Ay

26 AĞUSTOS DA BİZİM 30 AĞUSTOS DA
H.Nihal Atsızın Vasiyeti

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/