MİLLİ VE YERLİ

MİLLİ VE YERLİ

Doğrusu kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi?

Hem yerli hem milli bir siyaset. Yalnız ufak bir mesele var. Bu kavramlara kim hangi anlamları yüklüyor?

Siyasal islamcılar millilik ve milliyetçilik kavramlarına bambaşka anlamlar yükler. En basitinden onların milli anlayışında Türklük yoktur. O zaman neyin millisi olacak bu söylem? Veya kimin millisi de diyebilirim?

Ha keza siyasal İslamcılar milli de olamaz bu topraklarda. Olur demeyin sakın olmaz olamaz. Bu eşyanın tabiatına aykırıdır. Millilik kavramından onların anladığı ile bizim cenahın anladığı taban tabana zıttır.

Milli ve yerli söyleminin merkezine oturtulan değer nedir sizce?

Millilik ve yerlilik ifadeleri merkezinde Türklük var mıdır? Yoksa Türkiyelilik kavramı ile mi doldurulacak bu söylemin merkezi ? Öyle ya şimdilik milli ve yerli olma iddiasında olanların bir bölümü için Türklük Türk milliyetçiliği kavramları öcüdür. Hal böyle ise nedir bu millik? Ortaya atılan bu kavramların içi tam olarak niçin doldurulmuyor?

Milli ve yerli olmak esasında millete ait hiçbir değerinin kişisel ikbal için kullanılmamasına dayanmalı. Fakat görünen öyle mi?

Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki, sadece siyasal ikbal değil aynı zamanda bireysel ikballer için satılmayacak ayaklar altına alınamayacak siyasal çıkarlar için kullanılmayacak hiçbir değer yoktur.

Milli ve yerli söylemi ucuz basit siyasal çıkarlar uğruna harcanıyor. Veya birileri tarafından kullanılmaya uygun zemin bulundu kullanılıyor bu kavramlar.

Bir zamanlar Başbakan Ahmet Davutoğlu, akiller toplantısında "çözüm projesinin yerli ve milli" olduğunu söylemişti. Şimdi ortaya atılan millilik ve yerlilik kavramının hangi amaçlar için kullanılabileceği konusundaki çekincelerimizin sebebi iyi anlaşılmıştır umarım.

İçi tam olarak doldurulmadan ortaya atılan millilik ve yerlilik dileyenin dilediği şekle sokabileceği değerler olmaktan kurtarılmalıdır. Aksi halde milli ve yerli diye bizlere neler yutturulur neler?

İçi Türk olmayan hiç bir değer milli ve yerli olamaz.

Kendini Türk olarak görmeyenler ile de millilik ve yerlilik safsatadan öteye gidemez.

Doğan Ay

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

KAHRAMAN KİM?
100 yıl geriye gittik

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin