HDP KAPATILSIN BUYURUN GÖRELİM…

MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli, "HDP kapatılsın" deyip duruyor neredeyse her grup toplantısında. O da biliyor ki artık öyle parti kapatılsın demekle parti kapanmıyor.Sayın Bahçeli aslında yapması gerekeni bal gibi biliyor ama bildiğini de yapmıyor. Sadece grup toplantısında bağırıyor: " HDP KAPATILSIN!"

Sayın Bahçeli, HDP'nin gerçekten kapatılmasını istiyor mu? Eğer bu isteğinde samimi ise hiç bağırıp çağırmaya gerek yok. Bunun en kısa yolu Yargıtay Başsavcılığı'na müracaat etmesidir.

Siyasi Partiler Kanunu, 100 maddesi gayet açık. Yargıtay Başsavcılığı'ndan kapatma davası açılmasını talep etmeye hakkın var. Buyur bir talepte bulun. Talebiniz yok ama "HDP KAPATILSIN". Yapmayın Sayın Bahçeli milletle dalga geçmeyin. Devlet adamlığı sıfatınıza yakışmıyor. Madem HDP KAPATILSIN diyorsunuz talimat verin kurmay heyetinize hukukçu vekillerinize işi uzatmayın. Yalnız bu arada ortağınız Akp'yi bu konuda nasıl ikna edersiniz onu da siz bulun. Ortaklığınıza helal getirmeyi göze alabiliyor musunuz? Eğer bunları yapamıyorsanız bırakın hamaseti lütfen.

Şimdi o meşhur parti kapatma şartlarına bir bakalım:

"SİYASİ PARTİLER KANUNU MADDE 100 -

(Değişik 1. fıkra: 4778 - 2.1.2003 / m.10) Anayasada yazılı nedenlerle Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir siyasi partinin kapatılması davasının açılması;

a) Re'sen,

b) Bakanlar Kurulu kararı üzerine Adalet Bakanının istemiyle,

c) Bir siyasi partinin istemi üzerine,

Olur.

Ancak, bir siyasi partinin Cumhuriyet Başsavcılığından dava açılmasını isteyebilmesi için, bu partinin son milletvekili genel seçimlerine katılmış olması, Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunması, ilk büyük kongresini yapmış olması, partinin merkez karar ve yönetim kurulunun üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyu ile dava açılmasının istenmesi yolunda karar alınmış bulunması ve istemin parti adına parti genel başkanı tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına yazılı olarak yapılmış olması gerekir.

Cumhuriyet Başsacılığı, Adalet Bakanının veya partinin yazılı isteminde yeterli delil bulunduğu kanısına varırsa davayı açar. Yeterli delil bulunmadığı kanısına varırsa dava açmayacağını istemde bulunan Adalet Bakanına veya siyasi parti genel başkanlığına yazı ile bildirir"

Doğan Ay MÜZİK LAKIRDILARIM 6
ALİ KEMAL'İN O MISRASI

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/