DİLDE, FİKIRDE, İŞTE BİRLIK

"Hepimiz aynı dil'i konuşan, aynı DİN'e inanan, tarihi, kültürü, medeniyeti bir olan 300 milyonluk bir aileyiz" diyor muhterem.

Turk- Islam diye yola çıkanların yanıldığı nokta ortada. Türklük denilince Kekuk Musul Güney Azerbaycan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Azerbaycan, Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan Türkmenistan vb akla geliyor. Halbuki MACARİSTANvar. GÖKOĞUZ var. Hiristiyan Türklerden başka musevi Türkler var. Hazar çevresinde yaşayan Türkler var. Altay civarında yaşayan Türkler var...

Son Azerbaycan ermeni savaşında kim kimin yanında iyi bakmak gerekir. Ümmet neredeydi? Kaç müslüman ülke Azerbaycan dedi?

Gökoguzlar ayrı dinden fakat Azerbaycan dedi. Niye yok sayılıyor bu çıkış , çünkü bunlar müslüman değil hıristiyan.
İşte bu bakış açısına itirazımız var. Türk birliğine din eksenli bakmamız bizi yolumuzdan uzaklaştırır.

Türk birliği Türk dünyası diyecekseniz ve samimi iseniz herkesin dini kendisine demek ZORUNDASINIZ.

Efendim onlar azınlıkta. Müslüman olan Türkler çoğunlukta. Geçiniz bir kalemde. Hangi Islam? Sünni mi?Şii mi? Alevileri ne yapacaksınız çoğunluk müslümanları?

Din eksenli bakış Türkleri birleşmeyi bırakın böler parçalar. Çünkü din eksenli bakış peşinden mezhepsel bakışı da beraberinde getirecektir. Bir zamanlar bu ülkenin cumhurbaşkanı Azerbaycan için "onlar şii biz sünniyiz" demiştir. Sizin anlayacağınız din eksenli bakış ile Türk birliği Turan olmaz olamaz...

Türk milliyetçiliği hareketi temsilcileri sürekli olarak " dilde fikirde işte birlik" demiyorlar mı? Bu muhteşem üçlünün içinde din yok dikkat ederseniz.

Bütün Türkler aynı DİN'e inanmıyor. Aynı din diye ortaya çıkarsanız bu Türk birliği davasını sulandırmak,gerçek hedefinden uzaklaştırmak ve Türk birliği amacını beyinlerden kazımak demektir.

Önce kavramlar sulandırılır kavramların içi boşaltılır. Bugün DİN Türklük kavramları bu süreci yaşamaktadır. Dünün sinsi oyunu bugün renk değiştirmiş gibi görünmektedir. Aslında amaç aynıdır. Türklük bilincini baltalamak. 

Türk birliğinin yolu Türkçe'den başlamalı. Ortak alfabe ortak kültür dili ile yola çıkılamazsa sonumuz hüsran olur.
Tanrı Türkü korusun ve yüceltsin diyelim. Türkler aklını başına alsın diye ekleyelim.


Doğan Ay

ÇAĞIMIZIN SERÜVENİ: İçi Boşaltılmış Kutsallar
ONUNCU KÖYÜN AĞABEYİSİ

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/