SUUDİ ARABİSTANIN YENİ YOL HARİTASI ILIMLI İSLAM

1990'lı yıllarda Amerikan derin güçlerince hazırlanan Ilımlı İslam reçetesi, Suudi Arabistan' ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman' la yoluna devam edecek. Selman "radikal düşünceleri derhal yok edeceğini, Ilımlı İslam'a döneceği"ni söyledi. İlk icraatıda kadınlara araba kullanma hakkını vermesiydi.

2000 yılında Amerikalı Siyaset Bilimci Huntington 'Medeniyetler Çatışması' adlı kitabında, "Türkiye, işleyen bir demokrasiye sahip tek İslâm ülkesi. Demokrasinin mutlaka LAİK bir temele dayanması gerekmez, Ilımlı İslamcılar eğer demokratik sürece katılıyor ve başarılı oluyorlarsa, iktidara gelmelerine izin verilmelidir." dedi. Amerikan istihbaratının Ortadoğu, Türkiye ve İslam masası uzmanlarından Graham Fullerde, "Ortadoğu'daki anti-Amerikancı radikal islamcı akımlar ile radikal islamcı partileri küresel kapitalist sistem içine çekerek dönüştürecek" yaklaşımı projelendirdi. 

Fuller, Müslümanların dini nasıl yaşadıklarıyla değil anti - Amerikancı olup olmalarıyla ilgileniyor! ABD'nin stratejik çıkarlarının ancak Ilımlı İslami geliştirmekle mümkün olacağını savunuyor. ABD Dışişleri eski Bakanı Neocon Powell' da, "Irak'ta bir İslam Cumhuriyeti olacak. Türkiye ve Pakistan'daki diğer İslam Cumhuriyetleri gibi" diyordu. Batı İslamcıları yol arkadaşı olarak seçti. Laik Türkçü, Milliyetçi, Kemalist ve Atatürkçülerle yollarını ayırdı.

Model ülke Türkiye' de İslamcıları dönüştürmek, liberalleştirmek için AKP kuruldu. 2002 seçimleri kazandırıldı. Fuller seçim sonucunu: "Türkiye İslam dünyası için çok önemli iki dinamik İslami hareket üretmiştir; İlki siyasi alanda AK Parti, öteki ise çok daha büyük ve apolitik bir toplumsal hareket olarak GÜLEN Hareketi'dir." şeklinde değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'da yeni görevini " Biz Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi'nin eş başkanlarından bir tanesiyiz ve bu görevi yapıyoruz biz!" sözleriyle kamuoyuna açıkladı. 

Ilımlı İslamın amacı nedir? Ilımlı İslamın amacı Sünni Arap dünyasını İngiltere - ABD - İsrail ekseninde tutmaktır. Rahmetli Erbakan Ilımlı İslamı , "AKP' yi kurduran Siyonizmin, Müslüman aleminin küresel sömürüye ve İsrail' e ses çıkarmamasını sağlamayı planladığını" açıklamıştı. 

Ilımlı İslam'ın uygulayıcılarından FETÖ cemaatinin ordu ve devleti bütünüyle ele geçirme kalkışması 15 Temmuz gecesi hüsranla bitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan kullanım süresinin dolduğunu Mübarek, Saddam, Kaddafi misali sonunun hazırlandığını görünce: küresel sömürünün Eş Başkanlık gömleğini naftalinleyip sandığa koydu görünüyor. BOP projesi artık sahipsiz kalmıştı. Vahhabi-Selefi kökenli yeni nesil ILIMLI İSLAM projesi devreye sokuldu ve Suudi Arabistan' ın kucağına bırakıldı. 

Görüldüğü gibi Suudiler'in yeni görevinin "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a giymesi için biçilen, ama bir türlü istedikleri gibi giydiremedikleri BOP Eş başkanlığı gömleğiyle" ilişkisi var. A.Gül' ün dostu, danışmanı Fetöcü köşe yazarı Fehmi Koru "Suudi Arabistan 'ın Türkiye'nin rolüne soyunduğunu" söylüyor.

Mahşerin atlıları BOP ile Kuzey Afrika'dan Çin'e kadar geniş bir coğrafyayı yeniden dizayn etmek istiyor. Kuzeyi (Cezayir, Irak, Suriye) Türkiye hariç kendince yola koydu. Güneye inme kararını aldı, bu görevide Suudi Arabistan' a verdi. Yemen, Ürdün, Körfez ülkeleri de benzer akibeti yaşayabilir!..Yahudi Kürdistanı kurarak Türkiye ve İranı bölme planı şimdilik askıya alındı gibi..

Prens Selman Ilımlı İslamı getireceğim diyerek başlattığı BOP Eş başkanlığı görevine gayet radikal bir şekilde başladı. Tutuklamalar, görevden almalar, helikopter faciası Türkiyedeki senaryo ile birebir örtüşüyor. 

Türkiye yaklaşık 40 yıldır Ilımlı İslamın kuşatması altında. Köklü demokratik kurumları ( devlet ve ordu) ve demokrasiyi içselleştirmiş bir kısım kamuoyuyla direniyor. BOP projesinde S. Arabistan' ında 3 veya 4' e bölünmesi öngörülüyor. İngiliz The Guardian gazetesine verdiği röportajda Prens Selman 500 milyar dolarlık dev projesi 'Yeni Gelecek'i hayata geçirmek için uluslararası kamuoyunu Suudi Arabistan'a destek vermeye çağırdı. Paranın verdiği güce dayanarak küresel efendilerinin isteklerinin ne kadarını yerine getirmeye çalışacağını zaman gösterecek. Türkiye' de zamanında bütün yatırımlarını, birikimlerini Özelleştirme adı altında küresel sömürüye peşkeş cekmişti!!!

Türkiye'de ve İslam coğrafyasında yaşananlardan çıkardığım sonuç para ve güç devreye girdiğinde Ilımlı İslamcılar ile Radikal İslamcılar arasında pek de büyük bir fark yok. Hepsinin bir fiyatı var.


Sevgi ve Saygıyla
Sevginaz Hamevioğlu 

Telif Hakkı

© Sevginaz Hamevioğlu @ tahtaPod.com | Tüm hakları saklıdır.

Emanetine Sahip Çıkamadık… Affetme Bizi Atam!
Kasım Türküsü

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış