GENELKURMAY BAŞKANI AKAR İNGİLTERE NEDEN GİTMİŞ OLABİLİR? İNGİLTERE SAHALARA GERİ DÖNDÜ

Org. H. Akar İngiliz mevkidaşı ile beraber.

İngiltere Birinci Dünya Savaşı sürerken Arap güçlerini Osmanlıya karşı kışkırttı ve destekledi. O tarihlerde Filistin ve çevresi Osmanlı idaresindeydi. Ve İngiltere 1918 yılında bölgeyi işgal etti.. 1920'de Milletler Cemiyeti bölgenin İngiltere'nin idaresi için yetki verdi. Bölge İngilterenin mandasıydı. 

İngiltere:
- Araplara bağımsızlık,
- Yahudilere Filistin'de bir vatan kurulması,
- Fransa ve İngiltere arasında imzalanan Sykes-Picot Antlaşmasıyla Yahudiler ve Araplar arasında bölgenin ikiye bölünmesi ve Filistin'de uluslararası idare kurulması sözlerini verdi. 

Siyonistlerin önderlerinden Lord Rothschild'e gönderilen mektupda (Balfour Deklarasyonu) verilen sözler bildirildi. 

İngiltere bölgeyi yeterince karıştırıp dengeleri Yahudiler lehine değiştirdikten sonra Siyonist-Arap sorununu çözme sorumluluğunu Birleşmiş Milletler'e (1947'de ) devretti.

"BM'nin kurduğu özel komite, İngiltere' nin verdiği üç sözden biri olan bölgeyi Filistin ve Arap devletleri arasında bölme teklifini çözüm olarak teklif etti. Teklifi Filistinli temsilciler reddederken, Yahudi temsilciler kabul etti. " Filistin'in yüzde 56,47'sini Yahudi devletine, yüzde 43,53'ünü de Filistine bırakılıyordu. Bugün Filistinliler topraklarının sadece yüzde 15'ini kullanabiliyor..

Bir İngiliz projesi olan ve 1947'de Birleşmiş Milletlerde Filistin' in Siyonist İsrail ve Filistinliler arasında ikiye bölünmesi kararı bugün hayata geçiriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında İstanbul'da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı 1947' de Birleşmiş Milletlerde alınan kararı hayata geçiriyor denebilir. Kudüs'ün ikiye bölünmesi Doğu Kudüs sözünün edilmesi ön kabulün ilanı olabilir mi?

İngiltere - ABD - İsrail üçlüsünde rol dağılımı; İngiltere beyin, ABD militer güç, İsrail istihbarat ve parayı temin ediyor. "ABD bölgede çok yıprandı, teröristleri destekleyen ülke konumunda ve ekonomisi kötü durumda... İngiltere ise hem AB den çıktı hem gümrük birliğinden çıkıyor ve ülkelere yeni kabe olarak kendini biata zorluyor... biat edenlere ikbal vaat ediyor..." Esma Elif Doru

"Aslında İngiltere bu sahalardan hiç çekilmemişti. Yüksek İngiliz siyaseti bir süreliğine ABD yi kullandı. O ABD ki; 150 trilyon dolar borcun altına sokuldu. Şimdi istemeyerek te olsa ABD dünyanın bir çok yerinden geri çekilmek zorunda. Böylece meydana gelen boşluğu İngiltere dolduracak ." Mustafa Akyüz

"Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan duyuruya göre, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, İngiltere Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sir Stuart Peach'in davetlisi olarak İngiltere'ye gitti.
Ne oluyor bize ? Önce a. Gül, sonra Davutoglu, Kilicdaroglu vs. simdi Akar ?" G. Yildizgördü

Önemli bir hatırlatma. İslam İşbirliği Teşkilatı' nın eski Genel Sekreteri olan Ekmeleddin İhsanoğlu, Devlet Bahçeli ve Kemal Kılıçdaroğlu' nun Cumhurbaşkanlığı çatı adayıydı. A. Gül Devlet Üstün Madalyası verdi Bahçeli MHP milletvekili yaptı!! Sizede İngilterenin siyasetinin derinliği konusunda ip uçu veriyor mu?

Bilgileri derleyip toplayıp kısaca verdim. Soruların cevabını sizlerden bekliyorum.

Sevgi ve Saygıyla
Sevginaz Hamevioğlu

Telif Hakkı

© Sevginaz Hamevioğlu @ tahtaPod.com | Tüm hakları saklıdır.

5 DAKİKA
Kürdistan Neresi İse Oraya Git Osman Baydemir. Bur...

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış