By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/

ÇANAKKALE SAVAŞI YEMEK LİSTESİ GERÇEĞİ

canakkale-Savasinda-Yemek-Listesi-1

Çanakkale Savaşları'na ait olduğu söylenen yemek listesi gerçek mi?

​​Çanakkale Savaşları'na ait olduğu söylenen bir yemek listesi senelerdir internet ortamında dolanıp duruyor. 

Bu liste aynı zamanda TSK da dahil olmak üzere birçok resmi kurumda, devlet dairesinde de çerçevelenip asılmış durumda.Bu listeye göre askerimizin doğru düzgün yiyeceği yok. Peki Çanakkale Savaşları, 1.Dünya Savaşı'nın henüz başı sayılabilecek tarihlere denk gelmesine ve başkente de yakın bir yerde cereyan etmesine rağmen Osmanlı Devleti, askerine yemek veremeyecek kadar da mı güçsüz ve fakir durumdaydı?

Söz konusu tabloyu hiç araştırmamıştım. Ancak bundan birkaç yıl önce askerliğimi yaptığım sırada yanında görev aldığım komutanımın bu konudan bahsederek dikkatimi çekmesiyle ben de yanlışlığın farkına varmıştım. Kendisi bu konuda üstlerine de bilgi vermesine rağmen bir şey yapılmamış, üstelik bu dikkati garip de karşılanmıştı bildiğim kadarıyla.

Dün 18 Mart olması nedeniyle bu liste yine dolaştı sosyal medyada. Tabii ki "İşte biz Çanakkale Zaferi'ni bu zorluklarla kazandık" şeklinde bir yorumla birlikte. Elbette Çanakkale Savaşı birçok zorluğun yaşandığı bir savaştı. Özellikle de teknik anlamda düşman oldukça güçlüydü. Ancak zaten çok büyük bir zafer olan Çanakkale Zaferi'ni, büyük göstermek adına doğru olmayan acizlik ifadelerine gerek olmadığını düşünüyorum. 

Aslında internette doğru şekilde yapılacak arama ile Çanakkale Savaşları'nda ordunun gıda ihtiyacının nasıl karşılandığını, bu konuda sorun yaşanıp yaşanmadığını, yokluk çekilip çekilmediğini öğrenmek mümkün fakat bizler kolaya alıştığımız ve küçük bir araştırma yapmayı bile düşünmediğimiz için her gördüğümüze inanmayı tercih ediyoruz.

Tabii ben tarihçi değilim. Konu üzerinde çok detaylı ve bilimsel bir araştırma da yapmış sayılmam. Ancak ulaştığım bazı kaynaklar, öyle çok kötü, perişan bir durumdan bahsetmiyorlardı. (Bunları aşağıda paylaşacağım) Bununla birlikte, paylaşacağım makalenin sonuç bölümünde, diğer cephelerde iaşe konusunda bazı sorunlar yaşandığından bahsediliyor. Dolayısıyla böyle bir yemek listesi, Çanakkale değil ama belki başka bir cepheye ait olabilir. 

Ayrıca bu listeyle ilgili ilginç bir durum da paylaşımlarda verilen tarihtir. Birçok paylaşımda tarih 1917 olarak geçmektedir ki, o tarihte Çanakkale'de deniz ve kara savaşları sona ermişti. Sadece bazı görsellerde 1917 yerine 1915 olarak yer almaktadır.

İlgili Kaynaklar: 

1) http://www.canakkalemuzesi.com/defaultmain.asp?inc=readme&intTextID=34&intPoetID=4 
2) http://www.geliboluyuanlamak.com/444_18-Mart-Ozel---Allahaismarladik--Canakkale-Savasi%E2%80%99nda-Bir-Sehidin-Gunlugu-Ibrahim-Naci-(-Dr--Lokman-Erdemir).html
3) http://dergipark.gov.tr/download/article-file/45157
HİÇ YAKIŞMADI
SLOGANLARA HAPSOLMUŞ BİR HAREKET…

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış