15 TEMMUZ’DA YAŞADIKLARIM VE YAŞANANLAR : M.Esad KIRAÇ


​15 Temmuz 2016 saat 23.00'da darbe yapıldığı haberini gördükten sonra tabi ki ben de başlangıçta çok şaşırdım ve bu herhangi bir senaryo olabilir mi diye düşündüm. Malum başkanlık sistemi, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi gibi meselelerin sorunsuz gerçekleşebilmesi için uydurulmuş ve kurgulanmış olduğu ihtimali üzerinde durdum.Fakat haberleri izledikten ve aldığım bilgilerden sonra olayın gerçekten bir darbe girişimi olduğuna emin oldum.

TRT'de okunan bildiride milliyetçilik ve Atatürk'ün arkasına saklanarak hazırlanan metinden anlaşılan şudur ki Atatürkçü görünümlü Gülenist bir darbe teşebbüsüne tanık olduk.

Şunu özellikle belirtmeliyim ki söz konusu darbe ise millet iradesi ve demokrasiye el konuluyorsa, özellikle de bu darbe bir cemaat eliyle yapılıyorsa buna karşı durmak her vatandaşın görevidir. Meydanlara inmek herhangi bir parti savunması değil TC'ye ve TBMM'ye sahip çıkma hareketidir.

Bunun üzerine saat 00.30'da biz de sokağa çıktık. Yoğun trafik olmasından dolayı aracı Gençlik Parkına park ettikten sonra Genelkurmaya kadar yürüdük. Tekbirler,''Ne mutlu Türküm diyene'' ve ''Asker kışlaya'' sloganları ile ilerleyen büyük bir kalabalık vardı. Sıhhiye'ye geldiğimizde orada etrafı halk ile çevrilmiş, üstüne çıkılmış bir tank vardı. Biz yürümeye devam ettik fakat daha sonra haberlerde izlediğim üzere o tanktaki askere yapılan zulüm kesinlikle insanlık dışıdır. Teslim olan ve yalnız olan birine yüzlerce kişinin saldırısı özellikle de o kişi senin askerinse ne Türk'e yakışır ne de insanlığa. Tabi bu sırada üzerimizden devamlı F-16'lar geçmekte hatta aralarda ateş açmaktalar. Kızılay'a geldiğimizde üzerinden tankla geçilen paramparça araçlar bulunuyor ve devamlı etraftan silah sesleri geliyordu.

Genelkurmaya geldiğimizde halk devamlı slogan atıyor ve F-16'lar birkaç defa halka ateş açıp püskürtüyordu. 1 saat kadar orada bekledik iyice kalabalık oluştuktan sonra oraya gelen bir özel harekât polisi halka slogan atması üzerine teşvikte bulundu. Halk polisin dediğine uyarak orada sloganlar attı. Genelkurmayın meclis kapısını sallaya sallaya yıkan halk bir anda genelkurmaydan içeri girdiler. Tam o sırada meclise ilk bomba atıldı ve herkes yerlere yattı büyük bir telaş ve kaçıştırma başladı. Genelkurmaya giren halka da asker ateş açınca PÖH genelkurmaya girdi ve polis ile asker karşı karşıya uzun süre çatıştılar.

Meydanlarda kan gövdeyi götürürken sosyal medyada yorumları okuduğumda ise daha çok ''Bu bir şov'' ya da ''kurgu'' gibi yazıları şaşkınlık içinde okuyup bunlara ihtimal dahi vermedim. Emin olun onlar meydanda olsaydı bu dediklerine gülerlerdi.

Yakınımız olan değerli Emniyet Müdürü M.Fatih Eryılmaz ağabeyin vurulduğu haberini aldıktan sonra numune hastanesine gittik (Çok şükür durumu iyi) ve oraya hiç abartısız dakika başı yaralılar geliyordu. Resmen ana baba gününe dönmüştü.

Eğer halk sokağa çıkmasaydı darbe gerçekleşebilirdi. Bana onlarca paralarınızı çekin, benzin ve gıdalarınızı alın sokağa çıkmayın diye mesaj geldi. Bu mesajı atanlar özgürlüklerini millet iradesinin tam zıttı olan silahın emrine vermeye çoktan hazır durumdalar demek ki. Hâlbuki biz Türk milliyetçileri rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun dediği gibi ''Namlusunu milletine çeviren tanka selam durmam'' diyebilmeliyken bana Türk milliyetçisi arkadaşlarımın bankadan paralarınızı çekin demesi benim için büyük bir şaşkınlık sebebi oldu.

Sonuç olarak şunu belirtmeliyim: Mazlum olan, emir komuta zincirini gerçekleştirmek zorunda kalan er ve diğer askerlere teslim olmalarına rağmen kemerlerle saldıranlar ve zulüm yapanlar nasıl insan değil de benim gözümde hayvanlarsa, milletine ve polisine darbe yapma teşebbüsünde bulunan TSK içerisindeki bu cemaatçi hainler de en adi vatan hainleridir.

Yine olaylar yatıştıktan sonra engellenen darbeyi siyasi ranta çevirmek isteyen kişilerce halen daha camilerden okunan salalar ile halkın dini duygusunun sömürülmesi, camiler aracılığıyla insanların meydana davet edilmesi de büyük bir ahlaksızlıktır.

Kahramanca mücadele eden polislerimiz var olsun.

Şehit olan polislerimizin ruhları şad olsun.

Zalimce muamele gören mazlum asker ve milletimizin fertlerine bunu yapanlar kahrolsun!

"En kötü hukuk nizamı, en iyi ihtilâlden daha iyidir" Alparslan Türkeş

Allah milletimize, devletimize ve ordumuza zeval vermesin ki bir daha böyle olaylarla karşılaşmayalım.

M.Esad KIRAÇ


‘MİLLİ İRADE’NİN FERASET ve BASİRET TUTULMASI
SOKAKLAR...
 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış