TOPLU İNTİHARA DOĞRU

TOPLU İNTİHARA DOĞRU MU?

"James Warren "Jim" Jones (13 Mayıs 1931 - 18 Kasım 1978) ABD'li "People's Temple" (Halkın Tapınağı) kilisesinin kurucusu olan vaiz. 1978 yılında Guyana'da kendisi ve müritlerine has kasabası Jonestown'da 911 müridini aynı anda intihar etmeye ikna etmiş ve kendisi de müritleriyle birlikte ölmüştür.
Jones'un oğlu sonradan basına yaptığı açıklamada, babasının yoğun amfetamin, marihuana ve LSD deneyimlerinin aile arasında iyi bilindiğini söylemiştir.
İnsan Tapınağı, zenci ve beyazlara eşit muamelesiyle diğerlerinden ayrılıyordu. Bu yüzden birçok siyah amerikan vatandaşı tarikata üye oldu. Müritler Jones'a "Baba" diyorlardı. Jones onlar için İlahi bir varlıktı. Onun mucizevi iyileştirici özellikleri olduğunu düşünüyorlardı.
Jones da bu ününü kullanarak mucizevi iyileştirme gösterileri düzenledi ve bunlar sayesinde tarikatına birçok yeni üye kazandırdı."

Tarihler toplu intihar vakaları ile dolu. Zaman zaman tarikatlar içinde yaşanan toplu intihar vakaları ağır ağır seyir değiştirip siyasi intihar vakalarına dönüştü. Türkiye'de en büyük intihar vakası oluyor.

İşte en büyük intihar vakasına az kaldı. Türk siyasi tarihi içerisinde yaşanabilecek bu büyük intihar vakası ile korkarım yarım asırlık bir hareketin ölüm fermanı imzalanmış oluyor.

Göz göre göre geliyorum diyor intihar.

Yalancı sahte tarikat şeyhlerinden umulan mucizeler bekleniyor bir yerlerden.

Sanki birileri için ilahi bir güç taşıyor sahte şeyh.

Kimine göre baba kimine göre abi.

Memleketin tek kurtarıcısı gibi görünmek ve abi havasıyla hareket etmek en büyük özelliği bu şeyhin.

Gerçi "şeyh uçmaz mürit uçurur" demiş atalar. Bizim şeyhi kim uçuruyor o tam olarak belli değil ama olsun yine de birileri uçarsın sen diyor o da uçtuğunu zannediyor.

Uçtuğunu zanneden şeyhin sayesinde de toplu bir intihar girişimi yaşanıyor ülkemizde. Üstelik bu toplu intihar vakası tarihin gelmiş geçmiş en büyük intihar vakası olacak.

Lafı uzatmaya gerek yok. Ya toplu intihar vakası yaşayacağız ya da aklımızı kullanıp bu kötü gidişe dur diyeceğiz.

Yasamayı mı ölümü mü seçeceğiz bekleyip göreceğiz.


Doğan Ay

Telif Hakkı

© Doğan Ay @ tahtaPod.com | Tüm hakları saklıdır.

YERLİ VE MİLLÎ
MUAVENAT GEMİSİNDEN ATATÜRK’E NATO REZALETLERİ

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış