PINAR SÜT VE SELİM YAŞAR

Hepinizin malumudur referandum sonrası Yaşar Holding kurucusu Selim Yaşar Beyin toplumda infiale yol açan tweetleri. İzmir ve özellikle Karşıyaka'yla olan tartışmaları.

Ben Selim Yaşar Bey'in münasebetsiz tweetlerini tartışmayacağım konuya başka bir açıdan bakmak istiyorum.

1941 yılında boyama atölyesinin kurulmasından, 1973'deki ilk özel sektör süt fabrikasının kurulmasına, Türkiye'de paketli gıda üretiminin öncülüğüne uzanan PINAR markasına yaklaşık 44 yıl yatırım yapmış bir ticari, sanayi ülke değerinden bahsediyoruz. 

Maalesef böylesi ülkemiz için belli bir marka değeri yaratmış fazla müessesemiz yok. Bakınız marka diyorum, cirosundan, ürün yelpazesinin genişliğinden, ihracat gücünden filan bahsetmiyorum. Marka bunların hepsinin ötesindedir. Pınar yerel bir markadır... Tıpkı Ülker, Eti, Maret, LC Waikiki ve benzerleri gibi...Türkiye ileride bir yerlere gelecekse bu yerel markaların global markalar haline gelmesiyle gelecek. Tıpkı LG, Mc Donalds, Hyundai gibi...Fakat biz, akıl dışı hırslarına kurban olmuşların bilimsellikten ve etikten uzaklaşmış itelemeleriyle toplumumuzu sürekli kutuplaşmaya itiyoruz. 

Dün Ülker'in ürünlerini şeriatçı diye boykot edenler, bir başka gün Eti'nin ürünlerinde domuz yağı varmış diyor, öbürsü gün de Selim Yaşar, iktidara yaranmak için zevzekliğin de ötesinde 90 yıllık ticari itibarlarını ve marka değerlerini bitirecek şekilde açıklamalar yapıyor.

Benim eleştirdiğim zaten kıt olan kaynaklarımızı bu kötü iklimde kendi ellerimizle yok etme hadisesidir. Ülker'in bir reklamıyla infaz edilmeye çalışılması, Selim Yaşar'ın münasebetsiz tweetleriyle onbinlerce insanın geçim kaynağı Egenin en önemli markası Pınar'ın marka değerinin ciddi tahribata uğraması bu kötü siyasi iklimin eseridir.

Bu ortamdan global marka çıkması imkansızdır. Yerel markalar da bir bir azalır... Bu kötü siyasi iklimin bir an önce değiştirilmesi ve ekonomide rekabetin sadece kalite ve fiyat üzerinde yapılması tek şansımızdır.

Yaşar Holding bu siyasi iklimin kurbanlarından biridir sadece...

Halil Ibrahim Bayrakçı
ISTIFALAR VE..
ÇAĞRI
 

Bu yazışmadaki kişiler

Yorumlar (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

Sadece Pınar firması gözü ile bakmak son derece yanlış olur. Bu densiz adamın Yönetim Kurulu Başkanlığının ağırlığını taşıyamadığı ortada. Ne var ki ürettiği süt ve diğer ürünleri bu firmaya satan yüzlerce üretici-tedarikçi mevcuttur. Bu kişiyi...

Sadece Pınar firması gözü ile bakmak son derece yanlış olur. Bu densiz adamın Yönetim Kurulu Başkanlığının ağırlığını taşıyamadığı ortada. Ne var ki ürettiği süt ve diğer ürünleri bu firmaya satan yüzlerce üretici-tedarikçi mevcuttur. Bu kişiyi eleştirmek en doğal hakkımız, ancak kantarın topuzu kaçtığı zaman olan gariban üreticiye olur. O boykotları yapanlar üreticiden o sütleri de ederine alacak mı acaba? Yoksa rakipleri elde kalmış sütü gariban üreticiden üç otuz paraya kapmaya mı çalışacak? Çalı-çırpı ile uğraşırken ormanı gözden kaçırıyoruz... Vesselam...

Devamı...
Bu yorumdaki ek dosyaları görüntüleme izniniz yok
This comment was minimized by the moderator on the site

Marka değerini koruması gereken adam siyasi iktidara yalakalık için halkın tercihlerini küçümsüyor, saygı duymuyorsa batmayı da hak etmiş demektir.

40 sene aile büyüklerinin verdiği emeği veliahtın saltanat hayalleri ile harcamasının bir...

Marka değerini koruması gereken adam siyasi iktidara yalakalık için halkın tercihlerini küçümsüyor, saygı duymuyorsa batmayı da hak etmiş demektir.

40 sene aile büyüklerinin verdiği emeği veliahtın saltanat hayalleri ile harcamasının bir bedeli olmalıdır!

Devamı...
Bu yorumdaki ek dosyaları görüntüleme izniniz yok
Henüz Yorum Yapılmamış