​BAY BİLGE ve DERVİŞ

NOT: Olay tamamen kurgudur, gerçek kişilerle bağlantısı yoktur..

"Bir derviş çöl kenarında oturmuş tefekkür ederken, yanından bay bilge geçer.

Bu dünyanın endişe ve dertlerinden kurtulmuş olan derviş, ne kafasını kaldırır, ne de ilgi gösterir.

İktidarından müthiş gurur duyan bay bilge onun bu ilgisizliği karşısında öfkeden deliye döner ve "Yamalı cübbeleriyle bu dervişler hayvanlardan farksız" der.

Bilgenin baş yaveri dervişin yanına gelip onu sorguya çekmeye başlar:
"Dünyanın büyük bilgesi yanından geçti ve sen ne ayağa kalktın ne de önünde eğildin. Bu küstahlığın sebebi nedir?"

Derviş cevap verdi:
"Bilgenize söyleyin, ondan mükafat bekleyenlerin önünde eğilmesini beklesin.
Ona söyleyin, idareciler halklarını korumak için vardır. İnsanlar idarecilere itaat etsin diye yaratılmamıştır. İdareci, fakir-fukaranın bekçisidir. Koyunlar çoban için var edilmemiştir, bilakis çoban koyunlara hizmet etmek için vardır. Çevrenize bir bakın. Bir kişi dertsiz-tasasız safa sürerken, diğerleri sıkıntıyla geçinmeye çalışıyor. Bir gün gelecek, aptalca düşüncelerle dolu beyinler toprakta çürüyüp gidecek. Kaderin karşı koyulmaz hükmü beyan edildiğinde, ortada ne efendi kalacak, ne de köle. Kabirleri açın da un ufak olmuş kemiklere bakın bakalım. Sonra da bana hangisinin zengine, hangisinin fakire ait olduğunu söyleyin."

Servet ve iktidar senin elindeyken dikkat et. Çok geç olmadan şu hakikati anla: Servet ve iktidar kimsede kalmaz, elden ele dolaşır, bir kuş gibi daldan dala konar.

Koltuğuna oturup sağa sola haykıran gücünü oturduğu koltuk gücünden alan bey dikkat edesin yarın arkandan kaç kişi dua edecek?

Size biat edenlerle bizi karıştırmayın. Size biat edenler önümüzde kırk takla atanlar sizden iktidarın nimetlerinden faydalanmak isteyenlerdir. Bizim makam mevki koltuk derdimiz yok ki size biat edelim. Koltuk derdimiz yok. İhale peşinde değiliz. Dünyalık beklentimiz olmadı. O zaman size niye biat edelim önümüzse el pençe duralım?

Bilgelik öyle lafla olmaz. Bağırıp çağırmayla hiç olmaz. Unutmayın bu insanlar sizin için burada değil bilakis bu insanlar Burada olduğu için siz orada ikamet ediyorsunuz. Bilge olmak…

Çevresine bakmaktır. Mazisini unutmamaktır. Ahde vefa taşımaktır. Kardeşleri birbirine kırdırmak değil kardeşlerin birbirini kucaklaşmasını sağlamaktır…

Oturup düşünmek gerek. Nefsini sorgulamak gerek. Yüreğini ortaya koymak demek. Bırakın bizleri de rahat bir nefes alalım artık.

Yetmez mi bu kadar öfke kin dili?

Doğan AyBİ LOP BEYİN LÜTFEN, TAZE OLSUN...
Kaplumbağa Gibi

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış