ZEYTİN DALI HAREKATI HAKKINDA HANGİ AÇIKLAMALAR YAPILDI

YPG/PYD/PKK/DAEŞ terör örgütleri içerisinde her milletten, her ülkeden militan var. Hepsi AB - D adına vekaletler savaşı yürütüyor. Mensubiyetleri üniforma değiştirmekten ibaret. "Türk ordusu Türk'e karşı birleşmiş terörist gruplarla savaşıyor." Terörist grupların sahipleri bakalım neler söylemiş...

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, "Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki faaliyetlerinden endişeliyiz" şeklindeki açıklamasıyla teröristlerine destek verdiler. Gerekirse Suriye'de güvenli alan oluşturulmasi için Türkiye ile birlikte çalışabileceklerini de vurguladı. Aman!. Gölge etmeyin ve o bölgeden kanlı ellerinizi çekin başka ihsan istemeyiz. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkan Trump' la yaptığı telefon görüşmesinde PYD/YPG'ye ABD'nin silah desteğine son vermesi gerektiğini vurguladı. Maalesef olumlu cevap verilmedi... 

NATO: MEŞRU MÜDAFAA HAKKI VAR
NATO, meşru müdafaa hakkına vurgu yaparak, "Her ülkenin kendini savunma hakkı vardır" değerlendirmesinde bulundu..

İNGİLTERE: TÜRKİYE İLE YAKIN ÇALIŞIYORUZ
İngiltere Başbakanlık sözcüsü, "Türkiye'nin sınırlarını korumasının meşru olduğunu, Türkiye ile yakın çalışmayı sürdüreceklerini" söyledi..

FRANSA: ENDİŞE DUYUYORUZ
Fransa Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi, "Suriye'nin kuzeyinde askeri gerginliğin tırmanmasından endişe duyduklarını" söyledi. Dışişleri Bakanı Le Drian ise" operasyonun durdurulmasını istedi ve BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdıklarını " açıkladı. Emriniz olur diyesim var..

ALMANYA: KRİZDEKİ GERGİNLİK TIRMANDIRILMASIN, DÜŞÜNCESİZCE ADIM ATILMASIN
Almanya " Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerinin sorumlu bir tavır alması ve Suriye'de siyasi yolla çözülmesi gereken krizdeki gerginliğin tırmandırılmaması için düşüncesizce atılacak adımlardan kaçınılması çağrısı yapmasını umuyoruz" dedi. Fakat hem Türkiye' ye hemde Suriye ve terörist gruplara aynı silahları satmasının ne kadar ahlaki olduğu hususunda bir açıklama yapmadı!..

HOLLANDA: TÜRKİYE KENDİNİ SAVUNUYOR
Hollanda Dışişleri Bakanı Ziljstra, "Türkiye'de ve ülkeye karşı açıkça saldırılar oldu. Türkiye'nin kendini savunması için yeterli işaretler var. YPG masum değil. Hollanda hükümeti YPG'yi hiç bir zaman desteklemedi" ifadelerini kullandı.

RUSYA: HAREKATI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ.WASHİNGTON AYRILIKÇI KÜRTLERİ TEŞVİK EDİYOR
Kremlin sözcüsü Peskov,"Ankara ile temas halinde olduklarını, harekatı yakından takip ettiklerini " vurguladı. Dışişleri Bakanı Lavrov da, Washington'ın Kürtler arasında ayrılıkçı fikirleri teşvik ettiğini, listeye Kürt temsilciler de eklendi" dedi. Soçi' deki Kongre'ye PYD'nin katılıp katılmayacağı konusunda ise bir açıklama yapmadı!! 

AZERBAYCAN: BÖLGEDE YAŞAYAN SİVİLLERİ TERÖR TEHDİTLERİNDEN KORUMA AMAÇLI
Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hacıyev, "Harekat, Türkiye'nin sınır güvenliğinin teminini, terör tehlikesini ortadan kaldırmayı ve bölgede yaşayan sivilleri terör tehditlerinden korumayı amaçlıyor." dedi.

KOSOVA: DESTEK VERİYORUZ
Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Yağcılar, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere başlatılan harekata destek verdiklerini ifade etti..

İRAN: SURİYE' NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ KORUNMALI, SİVİLLERİN CAN GÜVENLİĞİ SAĞLANMALI
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kasımi, "Ümit ediyoruz bu operasyon bir an önce sona erer. Suriye ve Türkiye'nin sınırındaki krizin yayılmasının önü alınır. Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması, sivil ve günahsız Suriyelilerin can güvenliğinin korunmasının gerektiğini vurgulamaktadır." dedi. İsrail ve ABD'nin varlığının bölgedeki sorunu derinleştirdiğine dikkat çekti. 

MISIR: SURİYE' NİN EGEMENLİK HAKLARINA MÜDAHALE EDİLİYOR
Darbe ile yönetimi ele geçiren Sisi yönetimi, "Suriye'nin egemenlik haklarına müdahale" olarak gördüğünü söyledi. Mısır Dışişleri Bakanlığıda, "Suriye'nin egemenlik haklarına yapılan yeni bir ihlal" ifadelerine yer verildi. Sahibinin sesi köpek marka bir açıklama.

KATAR: TÜRKİYE' NİN ULUSAL GÜVENLİĞİ VE SINIR GÜVENLİĞİYLE İLGİLİ
Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hatır, "Zeytin Dalı Harekatı, Türkiye'nin ulusal güvenliği ve sınır güvenliğiyle bağlantılı meşru kaygılarından ötürü ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması amacıyla başlatıldı." ifadelerine yer verildi.

ARAP BİRLİĞİ: ENDİŞE İLE TAKİP EDİYORUZ
Arap Birliği Genel Sekreteri Geyt, "Suriye'nin kuzeyindeki durumu, özellikle de Türk ordusunun operasyon gerçekleştirdiği Afrin'deki durumu endişe ile takip ediyoruz" dedi. Soğuk suya tirit bir açıklama.

SUUDİ ARABİSTAN' ın Er-Riyad gazetesi, "Türkiye, Afrin'e kapsamlı operasyon başlattı. Erdoğan: Sırada Münbiç var dedi" başlığıyla duyurdu.

BAHREYN'in El-Eyyam gazetesi, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun, "Ordunun hedefinde sadece teröristler vardır. Başlattığımız operasyona ilişkin Suriye rejimi dahil tüm taraflara bilgi verildi. Suriye rejimi ile ilişkilerimiz olmamasına rağmen uluslararası hukukla örtüşmesi bağlamında bunu yaptık." ifadelerine yer verdi.

KUVEYT'İn Er-Ray gazetesi de operasyonu, "Türkiye, Afrin'de Zeytin Dalı Harekatı'nı başlattı. Rusya ise askerlerini geri çekti. Ardından Münbiç gelir" başlığıyla haberleştirdi.

FİLİSTİN' in El-Eyyam gazetesi, "Türk güçleri, Suriye'nin kuzeyinde havadan ve karadan operasyon başlattı. Afrin, zeytin ve sabun memleketi olmasının yanı sıra Kürtlerin özerklik sınavını verdiği yer."başlığıyla verdi. Kudüs gazetesi de, PKK/PYD-YPG unsurlarının Türkiye sınırında bir bölücü devlet kurma girişiminde bulunduğuna dikkati çekti.

Arap ülkeleri sığ, cılız, ürkek ve korkak açıklamalarla geçiştirmeyi tercih ettiler. Aksini beklemek ham hayal oluyor. Hepsi batılı ülkelerde özel olarak eğitildiler..


Sevgi ve Saygıyla
Sevginaz Hamevioğlu 

İYİ PARTİ’NİN KAVRAM HARİTASI
170

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış