KIZIL ELMA TÜRKLÜĞÜN EN BÜYÜK ÜLKÜSÜDÜR

İzmit'te bir cami derneği Zeytin Dalı harekatına destek vermek için Cuma namazı çıkışında Türk bayrağı ve kırmızı elma dağıtmış!. Şükürler olsun ki elmaları yiyen cemaate Kızıl Elma nedir, nerede diye soran olmamış. Verilecek cevaplar ilimli irfanlı insanlara kafayı yedirtebilirdi!. Kırmızı sert sulu Amasya elmalarını mideye indirirken, Türk Milliyetçilerinin Kızıl elma ülküsünü öğrenip, kalbinizin en nadide köşesine yerleştirin. 

​Afrin'e giden tankın üzerindeki Uzman Çavuş Mehmet Kuzu'ya muhabir sorar: "İstikamet neresi?" aslan parçası Mehmet cevap verir: "Kızılelma!..." Soyadı Kuzu özü ve sözü Bozkurt Mehmet Türklüğün Kızıl elma ülküsünü gündeme taşıdı. Allah razı olsun.  

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN' INDA DİLLENDİRDİĞİ KIZIL ELMA NEDİR? 

Türk' ün has rengi aldır, kızıldır. Elma' da; "bolluk, bereket, şifa kaynağı bir meyva." Kızıl elma dağıtılan kırmızı elma değildir, bir büyük Ülküdür. Kızıl Elma ülküsü: "Eski Türklerde Güneş ve Ay'ı anlatan kızıl topa dayandırılan 'muncuk' adıyla bayrak ve tuğların tepesine konulan zafer işareti, hakimiyet sembolüdür."

Kadim Kızıl Elma ülküsü; " Ergenekon'dan çıkma, kaybedilen eski yurdu geri alma idealiydi. " Kağanların çadırının üzerinde, ele geçirmeyi hedefledikleri menzili gösteren altın top yani Kızıl Elma' bulunurdu. İstanbul'un fethinden sonra Yeniçeriler arasında da yaygınlaşmıştır. Sonrasında Belgrad, Viyana, Roma'daki Saint Pierre Kilisesi Osmanlı İmparatorluğu' nun Kızıl Elmasıydı.

Türk milliyetçiliğinin önemli sembollerinden birisi olan Kızıl Elma; ulaşılacak hedef, fethedilecek belde, devletler kurma, Türk Cihan Hakimiyeti, Türk Dünyası Birliği ve Turan' ı ifade eder. Yaklaştıkca uzaklaşan, uzaklaştıkca cazibesi artan ülküleri, hülyaları anlatır..

İSLAMİYETİN KABULÜNDEN SONRAKİ KIZIL ELMA

Oğuz destanının Kızıl elması, "büyük nehirlere ve büyük denizlere varma" ülküsü, Türkler'in İslamiyet'i kabulünden sonra " İ'lay-ı kelimetullah" la ifade edilmiştir. "İ'lay-ı kelimetullah" Allah'ın adını yüceltmektir. Kuranda Allah yolunda savaş, cihad ile ilgili: "Size savaş açanlarla Allah yolunda çarpışın. Savaş size farz kılındı, o sizin için bir hayırdır. " 2:216," İman edenler, Allah yolunda savaşırlar. İnkâr edenler de tağut yolunda savaşırlar." 4:76, "(Ey Muhammed) Allah yolunda savaş! Müminleri de savaşa teşvik et." 4:84 benzeri tahmini 60 ayet vardır. Peygamberimiz de "Allah'ın adını yüceltmek için savaşan kimse Allah yolundadır."der. 

Türklerin Gök Tengriyi/ Tanrıyı kutsama ülküsü İslamiyetin Allahın adını yüceltme ülküsüyle aynı manayı ifade eder. Osmanlı' nın "Hazır ol cenge ister isen sulh ü salah." özdeyişi Gazi Mustafa Kemal' in" Yurtta ve cihanda sulh" ülküsüyle aynı anlamı taşır. Allah'ın adını yüceltmek gayesiyle cepheden cepheye koşan Mehmetcik ölürse şehit kalırsa gazi olacağına inanır. Bu uğurda Allahın yar ve yardımcısı olacağına inanır. Atalar, "Alp yagıda, alçak Çogıda, Yiğit düşman karşısında, alçak savaşta belli olur."der. 

TÜRKİYE' NİN YAKIN GELECEKTEKİ KIZIL ELMASI NE OLMALI

Lozan' la çizilen sınırlarına Misak- ı Milli sınırlarına sahip çıkmak, AKP hükümetlerinin 16 yıldır yarattığı toplumsal çözülmeyi onararak birliği ve dirliği yeniden tesis etmek, eğitimi düzelterek Türkiye' yi muasır medeniyet seviyesine taşımak, ekonomiyi düzeltip geliri adaletli dağıtmak ülküsü olmalıdır. Türkiye' nin bekaa sorunuda bu yolla halledilir. 

TSK Türkiye' nin sınırlarını korumak için Afrine giderken, Münbiç'e, İdlib'e, Fırat' ın doğusuna Kandil' e gitmesi dillendirilirken, Kerkük, Musul, Telafer dört gözle Mehmetcik yolu gözlerken: Lozan' ı yani Türkiye' nin bu günkü sınırlarını tartışmaya açmak samimiyetsizlik olarak algılanmaz mı? Akıl alır gibi değil!.

Sevgi ve Saygıyla
Sevginaz Hamevioğlu 

AKP’YE KARŞI İKTİDAR YOLU…
EMBESİLLİKTE ZİRVE

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış