​TÜRKİYE'NİN KONUT SAHİPLİĞİ PROBLEMİ ...!Her sosyal devlet kendi vatandaşını, bir KONUT SAHİBİ yapmak veya GELİR SEVİYESİNİ rahatlıkla konut alabilecek seviyeye ulaştırmak zorundadır ..Türkiye'nin 2050 yılına kadar 6,5 milyon konuta İHTİYACI olacak. Mevcut 2 milyon stoğunu düştükten sonra DOĞACAK İHTİYAÇ 4,5 MİLYON civarında olacak.Bugün Türkiye'de KİRADA oturan HANE SAYISI 6 milyon ..P...
​Şimdi hep bir ağızdan YATAY mimari diye haykırdığınızı duyar gibiyim.Keşke bende sizinle aynı şeyi söyleyebilsem...Herkesin hayalinde vardır,Her tarafı yeşillerle çevrili ,bahçe içinde dubleks bir ev.Veya bir sahil kasabasında deniz kenarında küçücük bir ev.Ama bazen isteklerimizle, imkanlarımız örtüşmez,Bazı isteklerinden vazgeçmek zorunda kalırsın.İşte bu yatay mimaride öyle bir şey.N...

Dün Ekonominin LOKOMOTİFİ olarak lanse edilen İnşaat sektörü plansızlıktan dolayı KRİZE girmiş,Ekonomimizi'de KRİZE sokmuştur.
Türkiye'de yıllardan beridir hep inşaat konuşmakta ,dağa taşa her yere,İhtiyaç planlaması yapılmaksızın konut yapılmaktaydı.
Gerçekten bu kadar konut yapımına ihtiyaç varmıydı..?

Merak ettim,böyle bir planlama bulamayınca 2050'ye kadar konut ihtiyaç tablosunu 5'er yıllık periyodlarla kendim hesapladım. 

Bugün yaşadığımız toplumsal tramvalar için 4 Ocak 2016'da yazmışım. Toplumda herkes bir uğraş içinde. Daha iyi bir evim,daha iyi bir arabam olsun...Daha yüksek bir gelirim olsun diye...Çocuğum daha iyi okullarda okusun,Daha güzel ortamlarda,daha lüks bir hayat yaşayalım diye..Evet bu herkesin EN DOĞAL hakkıBuna kimse bir şey diyemez, ama YETERLİMİ…? Tabiikide DEĞİL.Çok iyi bir evde ...
Türkiye'de bir problemin çözümü için insanlardan görüş istesen hemen hemen hepsi aynı veya bir birine yakın çözümler öneriyorlar.Mesela Sağlık..Türkiye'de ki sağlık problemini nasıl çözersin diye bir soru sorsan,Verilen cevap genelde;Hastane sayısını artırmakÖzel hastane yapımını teşvik etmekDoktor, Eczane sayısını artırmakHastanede kullanılan cihazların sayısını artırmakÖzel hastan...
14 Eylül'de yazmıştım UÇAK meselesini,Yeniden yayımlama gereği duydum.ÇOK MU ZENGİNİZ ACABA...?1989 yılında DEMİR YOLU ile taşınan yolcu sayısı 146.000.000 iken,2015 yılında 95 Milyon'a DÜŞMÜŞ....1989 yılında HAVA YOLU ile taşınan yolcu sayısı (iç hat) 4.7 Milyon olarak gerçekleşmiş,2015 yılında ise 97.000.000'a YÜKSELMİŞ.Türkiye'nin THY ve özelin toplam 525 Adet uçağı var.Yaklaşık 150 m...
Maalesef yıllardır plansız, programsız kendi halinde gelişen ülkemiz, batıya doğru yoğun bir göçe maruz kalmaktadır. Bin bir umutla gelinen büyük şehirler artık kimsenin mutlu olmadığı bina ve insan yığınları haline gelmiştir.KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜ,RANTSAL DÖNÜŞÜM MÜ…?Belediye yönetimler, inşaat-emlak sektörü ile uğraşanlar, malı mülkü olan vatandaş, hep bir ağızdan bir kentsel dönüşüm şarkı...

Türkiye Cumhuriyetinin Küresel Bankerlerin Sömürü ağına düşürülüşünün 37.Yılı

12 Eylül Darbecileri,Anayasayı,TBMM Meclisini,Siyasi partileri fesh edip askıya alırken; Nasıl oldu da 24 Ocak kararlarına Dokunmadı ve Noktasını dahi değiştirmeden uyguladı…?

24 OCAK kararlarının mimarı, Demirelin Müşteşarı Özal ; Nasıl oldu da, Önce 12 Eylül Hükümetin de Başbakan yardımcısı, 1983 Yılında ANAP'la birlikte Başbakan ve daha sonrada Cumhurbaşkanı oldu? Bu bir tesadüfmüydü ? Yoksa 12 Eylül İhtilali 24 Ocak kararlarını Koruma altına almak için mi yapılmıştı..?

1980 yılında Dış borcumuz 15,7 Milyar dolar, Kişi başına Milli gelirimiz 1539 Dolar iken; Nasıl oldu da Bugün Dış borcumuz 460 Milyar dolara çıkarken (25 Kat artarken), Kişi başına Milli Gelirdeki artış 4500 Dolarda kaldı ? (3 Kat artış, 4500 dolar Eski Milli gelir hesap yöntemi ile)

Hani deniyor ya sistem tıkandı,Türkiye ileri gidemiyor, bir an önce başkanlık sistemine geçmemiz lazım...!

Ama aşağıdaki tabloya bakınca rakamlar hiç de öyle demiyor.

Önce denildi ki;

Biz Türkiyeyi iyi yöneteceğiz de, şu Cumhurbaşkanı AHMET NECDET SEZER bizi engelliyor, değiştirelim şunu.

Devlet BAHÇELİ'nin de yardımıyla hemen değiştirildi ve ABDULLAH GÜL Meclis tarafından Cumhurbaşkanı seçildi.

Hemde Tabana rağmen Devlet BAHÇELİ'nin kendi diretmesi ile Cumhurbaşkanı seçtirdiği AHMET NECDET SEZER'i bir kenara iterek..

Sonra,...

Meclis Cumhurbaşkanını secemiyormuş, 
Halkın secmesi daha doğru olurmuş.

Hemen mecliste bir yasa değişikliği maratonu 2010 referandurmu ve 2014'te Recep TAYYİB ERDOĞAN'ın Cumhurbaşkanı seçilmesi.

Böylede olmuyormuş...!

Ülkeyi iyi yönetmek için Cumhurbaşkanlığı da yetmiyormuş, padişahlık yetkileri ile donatılmış BAŞKANLIK sistemine geçilmesi gerekiyormuş, Türkiye ondan sonra şaha kalkacakmış...?