KOMÜNİST BAŞKAN

​Senelerdir sosyal medyada ve özellikle sanal alemde sürekli bir 'Komünist Başkan' vakası ile karşılaşıyorum ve aslında çok uzun zamandır bu konu kabak tadı vermeye başladı.

Bu vatandaşa sadece 'Atatürkçü ulusalcıların' veya 'sol' kesimin değil aynı zamanda milliyetçi, ülkücü camiadan ve sadece gençler değil, 12 Eylül'ün çilesini çekmiş ve evvelini görmüş 'reis abilerin' bile methiye düzmesini, ne yalan söyleyeyim, pek ciddiye almadım.

Devamını Oku
  0 yorum

YANDAŞ KANAL SEYREDİNCE

Bizde kafa on numara, 
Yandaş kanal seyredince. 
"Basman ulan şu damara!", 
Yandaş kanal seyredince. 

Devamını Oku
  0 yorum

Bir Seçim Uğruna Milleti Bölmeye Kimsenin Hakkı Yoktur!

Seçimlere 1 haftadan kısa bir süre kaldı ve seçim günü yaklaştıkça meydanlarda tansiyon gittikçe yükseliyor. Mansur Yavaş, Akşener ve Kılıçdaroğlu'na hapis tehditleri, Mansur Yavaş'a atılan iftiralar ve aylardır bitmeyen beka meselesi propagandası… Hayatımda ilk kez seviyenin bu kadar düştüğü bir seçim görüyorum ve seviyesizliğin sonunda yaratacağı sonuçları iyi görmüyorum. Toplumlar, ya...
Devamını Oku
  0 yorum

İKİ BİN ON YEDİ’NİN SON ŞİİRİ

Bu sene güz erken geldi...Ateş almaya gelmiş bir komşu gibiydi;Bir göründü bir yok oldu yaz mevsimi.İçinden seller akıp geçti alışık olmadığımız…Yapraklar da erken sarardı, dökülüverdi dalından.Fukara umutlar gibi… Tişörtü çıkarıp kaban giyiverdik bir anda.Ayaklarda dururken henüz parmak arası... Havalar diyorum;İyice soğumaya başladı.Önümüz uzunca bir kış.Ve arkamız yine çıplak... Bu ar...
Devamını Oku

Telif Hakkı

© Yahya Hoçur @ tahtaPod.com | Tüm hakları saklıdır.

  0 yorum

Giriş var, çıkış yok: İstakoz sepeti demokrasisi


Tabiat bilimlerinde kanunların sınırları ve şartları vardır. Su yüz derecede kaynar- ama basınç bir atmosfer ise. Yoksa Erzurum'da 94 derecede kaynar, düdüklü tencerede 125 derecede.

Toplum bilimlerinin kanunlarında sınırlar daha da karmaşıktır.

Toplum bilimlerinin kanunları öldürülebilir

Ekonominin temel kavramı piyasadır ve temel kanunları da piyasa hakkındadır. Fakat piyasa kutsal bir kimlik değil, istatistiğe dayanan bir sonuçtur. Piyasadan bahsedilebilmesi için birçok satıcının ve alıcının bulunması gerekir. Bir iş kolu cebren veya hile ile birkaç kişinin, meselâ bir mafyanın eline geçip tekelleşse, mafyadan başka iş yapmak isteyenler dövülse veya vurulsa, çete artık malı istediği fiyata satabilir. İstediği kadar kalitesizleştirebilir. Ekonominin temel kanunu öldürülmüştür. Bu yüzden en liberal ülkelerde bile tekelleşmeye karşı rekabet kurulları teşkil edilir, bunlar tekelleşme eğilimlerine müdahale eder.
Devamını Oku
  0 yorum