TARİHSEL SÜREÇLER İÇERİSİNDE TÜRK KADINI’NIN ROLÜ 1

DİĞER MİLLETLER İÇERİSİNDE KADIN Dünyadaki milletlerin medeniyet seviyesinin göstergesi toplum hayatındaki kadın ve çocukların bulunduğu konuma bağlıdır. Tarihsel süreç içerisinde en ilkel toplumlardan tutun günümüze kadar gelen en uygar toplumlardaki kadın ve çocukların hakları, aslında bu toplumların insan haklarına karşı nasıl bir bakış açısına sahip olduklarını da gösterir. Cinsiyet ...
Devamını Oku
  0 yorum

TÜRKLÜK BİLİNCİ

Türkler tarih boyunca din olmasaydı asla asimile edilemezlerdi.

Evet bu konuda çok iddialıyım."Türkler asimile mi olmuş?" Diye soranlar elbette olacaktır.
Diğer milletler gibi Türk Milletide tarih boyunca çeşitli tekâmül evrelerinden geçmiştir.
Türklerin bu evreleri en sert geçirdiği dönemler yeni bir dinle tanıştıkları zamanlar olmuştur.

Ortaasyada Ötügende Mani dinini resmi din olarak kabul eden Uygur Türkleri çıkış noktası İranda bile tutunamayan Mani dinini çeşitli fedakarlıklarıyla 100 yıl ayakta tutmayı başarmışlardır.

Daha sonra Budizmi kabul eden Uygur Türkleri 500 yıl kadarda bu dinin yükünü sırtlarında taşımışlardır.

Devamını Oku
  0 yorum

İDİL BOYUNUN NEVRÛZU: NARTUKAN

Nartukan, Nardugan, Nartoğan ya da Nardoğan… Türklerde bir çeşit kış bayramı olduğu söylenmekte ve 22 Aralık târîhinde kutlandığı iddiâ edilmektedir. Son yıllarda, her yılbaşında, Noel'in Türk kökenli olduğu düşüncesiyle gündeme getirilmektedir. Peki, gerçekten böyle bir bayram var mı? Varsa içeriği ne? Ne zamân kutlanıyor? Nartukan bayramı, Türkler arasında gerçekten kutlanmaktadır. Anc...
Devamını Oku
  0 yorum

Bir Buyruk, Bir Yazı

Bu benzetme yakışıksız bir benzetme değildir. Türk olduğu kanunla sabit olan bir devletimiz vardır lakin bu devlet ne derece Türktür? Bu devlet Türkün müdür?

"Türk budun anca timiş: İllig budun ertim, ilim amtı kanı, kimke ilig kazğanur men tir ermiş. Kağanlığ budun ertim, kağanım kanı, ne kağanka işig küçüg birür men tir ermiş. Anca tip Tabğaç kağanka yağı bolmış.

Türk Ulusu şöyle demiş: İlli millet idim, ilim şimdi hani, kime ili kazanıyorum der imiş. Kağanlı millet idim, kağanım hani, ne kağana işi gücü veriyorum der imiş. Öyle diyip Çin kağanına düşman olmuş."

Orhun Yazıtları / Kül Tigin Kitabesi - Doğu Yüzü, 9. Buyruk
Devamını Oku

Telif Hakkı

© Ali Kelle @ tahtaPod.com | Tüm hakları Saklıdır

  0 yorum