Entelektüel olmak zorunda mıyız?

Bugün geldiğimiz noktada entelektüel, çağdaş, modern olmanın zorunluluğunu görmekteyiz. Modernite kavramı giyim, yaşam tarzı vs. olarak algılanmamalı.. Batı'nın 500 yıl önce yakaladığı aydınlanma çağını "Doğu'nun batısı, Batı'nın doğusu" olarak henüz yakalayamamız olmamız sizce de ne acı değil mi? Üreten değil tüketen bir toplum olma yolunda hızla ilerlediğimizi göremiyor muyuz? İkt...
Devamını Oku

Telif Hakkı

© Şahin Parin @ tahtaPod.com | Tüm hakları saklıdır.

  0 yorum

M.ESAD KIRAÇ: İKBAL VURUCU İLE EROL GÜNGÖR’ÜN GÖRÜŞLERİNE ÇAĞDAŞ YORUM

Gencay Dergisinin Fikir Büyüklerine Armağan sayısında tabi ki günümüzde Türk Milliyetçiliğinin Sosyolojisi ve diğer birçok mesele açısından en mühim yazarlarımızdan biri olan İkbal VURUCU hocamız bu sayımızda olmazsa olmazlarımızdandı. Böylesine değerli bir sayıda hocamız ile bir söyleşi yapmak istemem üzerine kırmadığı için evvela çok teşekkür ederim. Erol Güngör'ün fikirlerine çağdaş yorum yazıyor olmamdan Erol Güngör'ün fikirlerinin çağdışı olduğunu değil aslında değişen dünyada onun önemli tespitlerinin halen geçerliliğini koruyup korumadığını sayın İkbal Vurucu hocamıza sordum.

Bir Türk milliyetçisi ve Sosyolog olan Erol Güngör'ün 1970-1980 yıllarındaki bazı saptamalarını yine bir Türk milliyetçisi ve Sosyolog olan İkbal Vurucu hocamızın günümüze yorumuyla şu anda Türkiye'deki eğitim, kültür, milliyetçilik, entelektüellik ve muhafazakârlık konuları üzerine bilgilendirici, aydınlatan bir söyleşi yaptık. Yine bu söyleşinin yapılmasında vesile olan Türkiye Bilgi Enstitüsü'ne teşekkürü borç bilirim..

Devamını Oku
  0 yorum