Yeni Bir Dönem Başlıyor… Aydınlık Günler Çok Yakında!

İşte yeni partinin altından kalkması gereken en büyük sorun bu olacak. Yıllardır "Ben yaptım oldu" zihniyetiyle yozlaştırılan devlet yönetiminin tamir edilmesi AKP den sonra iktidara gelecek partinin en önemli sorunlarından biri olacak. Yeni bir dönemin şafağındayız. Türk siyasetinde çok yakında yeniden güneş doğacak ve milleti yıllardır uyutan karanlıktan uyandıracak… Bu yorumu duygusal...
Devamını Oku

Telif Hakkı

© Barış Atagün @ tahtaPod.com | Tüm hakları saklıdır.

  0 yorum

TÜRK SİYASETİNİN MERKEZİ VE MERKEZ PARTİSİ

Fatih Ergin / ​Ortadoğu Gazetesi - 20 Aralık 2015 

Türk siyasetinde '' merkez '' kavramı, çeşitli dönemlerde tartışma konusu olan hususlardan biridir. Ancak bu tartışmalar, bugüne kadar hep siyasetin sağ ve sol yakası üzerinden yapılmış, sağ ve sol çizginin arasında bulunan siyasi merkez daima yok sayılmıştır. Söz konusu merkezin varlığını anlayabilmek için önce Türk siyasetin sağ ve sol yakasını değerlendirmek gerekir.

Sağ ve sol kavram, ilk kez 1700'lü yılların Fransa'sında siyasi literatüre girmiştir. Türk siyasetinde ise, cumhuriyetten sonra ve 1950'li yıllardan itibaren karşılık bulmaya başlamıştır. Ancak siyasi partilerin sağ ya da sol tarafta somut olarak saf tutmaları, 27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonraki döneme denk gelir. 1965'te, CHP lideri İsmet İnönü, CHP'nin ortanın solunda olduğunu söylemiştir. İnönü'nün CHP'yi ortanın solunda konumlandırmasının temel sebebi, Marksizmin gençliği etkisi altına alma sürecine girmesi ve bu durumun İnönü tarafından tehlike olarak görülmesidir.

Devamını Oku
  0 yorum