SUUDİ ARABİSTAN'DA DOĞMAK

IMG_20191006_215200

DİKKAT: 

Bazı sosyal, siyasi ve iktisadi yazıların zamana direnme gücü çok zayıftır..Bu bağlamda okuyacağınız makalenin neredeyse tamamı Suudi Arabistan'da yaşam sürmüş bir arkadaşımın anlattıkları üzerinden yola çıkılarak kendi yazı stilime uygun refleksle kaleme alınmıştır.. Evrensel, soyut değerlere temas etmeyen durumlar, yöresel, bölgesel ahvaller değişime açıktır.(Değişim en kısa sürede gerçekleşebilir. Örneğin yarın, ertesi gün..) Kanun değişir, yönetim değişir, dolayısıyla bir ülkenin sosyal yapısı değişir.. Bu makaleye bugünkü güncel atmosferle bakılmasının sağlıklı olacağını belirtip uzun yazılara sabredip zaman ayıran Tahtapod okurlarına teşekkür ediyorum!

...

Kadın:
Siyahın esareti, arkası gelmeyen mahkumiyet! Abanoz karasına müptela! Etkisiz eleman, sıfırla çarp, topla! Kaç yapar ki?

Kadın olmak:
_Sıra senin değil!
(Ötelenmek)

_Burada ne işin var?
(Yok sayılmak)

_Bir dahaki sefere!
(Ertelenmek)

_Buna hakkın yok!
(Hak sahibi olmamak)

_Hem sen kim oluyorsun ki!?
(Yadırgamak, değersizleştirmek)

_İndir kafanı, gülme!
(İzole etmek, baskılamak)
.
.
.

Kadın olmak:
Kardan adamı yapılmamak!

Kadın olmak:
Demire, pasa, metalleşen yalnızlığa dokunmak!
Geriye çekilmek, dünyayı perdelerin arkasından seyretmek, tecrit edilmek, oyuntular içinden kendine yer seçmek, ihtiyar saatlerin dizleri dibinde oturmak! Kimselerin göremediği kadar ağlamak!

Keskiye yanıt vermez! Yontamazsın! Heykel meykel boşuna! Güzelliği başa bela! Çizemezsin! Resim mesim boşuna! Tek tiptir, tek renk! Çoğaltamazsın! Farkmış markmış boşuna! Evlenmek istesen annen beğenecek! Seçemezsin! Aşkmış maşkmış boşuna!

Altın çamura düşer, değerinden bir şey kaybetmez. Kadın altındır! Ama siz sınıflara bölünmüş topraklarda çamura düşürülmüş altının değer kaybına uğradığını inandırabilirsiniz. Ülkesi, toplumu, milleti; algı düzeyi, uzaklık ve yakınlığına göre şekillendirebilir, pekala boyutlandırabilirsiniz?

Kadını her şey yapabilirsiniz?
Taş, duvar, beton;
ağaç, orman;
toprak, toz, kil;
uzun, kısa, geniş, dar;
lakayt, ciddi, suskun;
kırılgan, çatlak, yarık..
Belki düşlediğin, hissettiğin, sevdiğin, kavga ettiğin, kovduğun kadardır. Eline geldiği, avuçlayabildiğin, sarılıp koklayabildiğin, sevebildiğin kadar..

Her şeye benzetebilirsin kadını! Denize, göle, şelaleye;
göğe, buluta, şimşeğe,
çaktıkça düşen yıldırıma..
Sarhoşluğa, saplantıya, acıya, eziyete; bilakis meziyete, umuda, ülküye, geleceğe..

Her yerde çalabilirsiniz kadını! Tele girer, türküye, ince nağmelere; saza yorulur, kemana, gitara ve hatta kemençeye bile..!
Kelimeleri yoktur kadının, konuşmaz! Hayalleri yoktur mesela, gözünü kapatma ihtimalini bile canlandıramazsın tahayyülünde! Kimliksizdir, elbisesiz, odasız, evsiz! Bir yerde yaşar, üstünü örtersin; adına yaşam alanı dersin.. Kendine gömersin kadını yıllar evvel ölmüşçesine. Hatıraları hiç olmamışçasına hatırasızlığa hapsedersin, bir kurşun sıkarsın mazisine, olur biter!

Teneke gibidir kadın: dang dang öter,
cam şişe gibidir kadın: çat çat kırılır,
plastik top gibidir; pat eder patlar, havası iner: fısss!

Bu yüzdendir, her şeye sahip olabileceğinden daha fazlasını kaybeder. Dünü, bugünü yarınını; en çok sevdiklerini, büyüttüğü çiçeklerini, beslediği kuşlarını; haftaları, ayları, senelerini; düzenli uykuları, şiir kokulu geceleri, öykü tadındaki sabahlarını; manayı, muhtevayı, ön sözü.

Neler yapılmaz ki kadına!?

Dövülür, sövülür, tecavüz edilir, yavrusu önünde öldürülür! İftira edilir, alınır, satılır, orospu damgası vurulur!
Bize dokunmayan yılan bin yaşatılır, dokununca da atın ölümü arpadan olsun denilir! Fıtratlarına işlemiştir: "Bizdeki namuslu, komşudaki namussuz" demek!
Hiçbir şey olmakla niteledikleri kadınlar; anne, kız, kız kardeş, hala, teyze, yenge, anneanne, babaanne iken başka bir gezegene aitmiş gibi davranırlar! Suudi Arabistan'da kadın, cinsellik üzerine düşlenmiş bir meta olmaktan hâlen kurtulamamıştır. Vehhabiliğin ürünü Suudilere göre kadın, erkeğin her daim bir adım gerisinde olması gereken varlıktır. Günün hangi vakti olursa olsun sokakta, caddede yalnız başına, hürce varlık göstermesi şeriatın kurallarına aykırıdır. Toplumlarda, kültürlerde yaşadığına dair fiziki bir gerçeklikle kadını ön planda tutamazsınız. Saçı uzun, aklı kısa ve genellikle şeytani vasıflarla tanımlanan kadını Suudi Arabistan'da demokratik çerçevede asla değerlendiremezsiniz. Erkek egemen yapının hüküm sürdüğü o yerlerde kadınsanız işiniz bir hayli zor! Oralarda kadınsanız Tanrı'nın sizlere bahşettiği cinsiyet ile bir adım öne geçmek, kadınlığınızla gurur duymak gibi fiillerin içinde kendinizi bulamazsınız. Sadece morluğuna gömüldüğünüz kapalı kapılarınız, cezaevi sistemiyle var edilmiş tavana yakın pencerelerinizle bakarsınız hayata! Kendi başınıza dışarı çıkmak, abayesiz dolaşmak, "şöyle şurada oturayım da özgürce çayım, kahvemi yudumlayayım" demek yasakların en keskinidir! Her ne kadar birkaç yıldan beri kimliklere el koyma, tutuklama gibi yetkileri sınırlandırılsa da mutavva adlı ahlak polisinin sağladığı sözde şehir düzeninin izleri çöl ülkesine kazınmıştır..Sevgili edinemez, bırakın sevgiliyi nişanlınızla dahi sokağa çıkamazsınız. Boşluğa düşüp sevgilinizle yakalandığınızda karakola götürülür, gerektiğinde kırbaçlanırsınız..

Kadının adı yoktur! Düşüncenin hürriyeti ölmüş, çoktan gömülmüştür. Özgürlüğün koluna girip aşkınızla fotoğraf çektirtmek, oyunlar oynamak, dans etmek, sinemaya gitmek(sevgiliyle) türünden aktiviteler seraptan öteye geçemez. Çünkü sen kadınsın, yani şeytan! Mahkemeye çıksan erkekle eşdeğer bir haktan faydalanamaz, adil yargılanmadan istifade edemezsin. Çünkü sen lanetlenmişsin!

...

Hani bazen sahil boylarında, uçsuz deniz kıyılarında iş olsun diye uluorta fırlattığın çakıl taşları vardır ya! Belki o taşlardan yalnızca birisidir!
Canının bir şeyler çekmediği, ruhunun daraldığı, başının ağrıdığı, kusmak isteyip kusamadığın anlar vardır ya, belki o anlardan birisidir kadın?

Kimdir, nedir, neye yarar?
Hangi kadın?
Hepsi kadın!
Tekamüle sorun hele
Baştan sona suçtur kadın!
Nasıl kadın?
Acı kadın!
Var'a gitsen "var" tanımaz
Yoktur yoktur yoktur kadın!

Kraliyet ailesinin sonu gelmeyen zenginliği, Amerika hayranlığının petrolle olan sevdası, yoksul ülkelerden gelen dilenciyi görmeyip zavallıyı ezerken güya Peygamber'in sünnetiyle yaşıyorlar. Kadının makyajı, güzelliğine son derece önem veren Suudi erkekleri kadını sırf seks objesi olarak görürken şeriatın kestiği parmak nedense hiç acımıyor!

Ne zaman acır bilmiyorum; ama kadınların yüreğinin yandığı belli!

Bir kez daha yinelenir, tortu olur, dibe iner!
Güçtür onu anlamak!
Kolaydır kaderini seçemeyenlerin öyküsüne yanmak!

Kadın olmak:
Suudi Arabistan'da doğmak!


Engin Yeşilyurt

DÜŞMANIN ADI BELLİDİR
Coğrafya ve Kadının Kaderi

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/