İnsan, Tanrı ve Ölümsüzlük 

James George Frazer (1854-1941)'in dilimize çevrilen her eserini dikkatle okurum. Onun eserlerini, elinizde bir kalem satır satır bir şey arıyormuş gibi, bir keşif heyecanı ile okursunuz..

Onun eserlerinde şu an DİN dediğiniz olgunun ilkel vahşi barbar yaşamdan nasıl evrildiğini. "İlkel toplumların" BÜYÜ'sünün zamanla TANRILARA ve ardından TEKTANRI'ya dönüşme evrimini de görürsünüz. İnsanlar kendi evriminde, TANRILARINI ve TEK TANRISINI yaratırken, nelerden ders aldığını ve neleri taklit ettiğini ve ruh halinin evrimini de FRAZER'in çalışmalarından okursunuz.

FRAZER antropoloji tezlerini anlatırken, edebi bir dil kullandığı için her satırı da keyifle okursunuz.

Eğer merak ederseniz FRAZER'i, önce bu kitaptan başlayın derim. Sonra ALTIN DAL isimli dev eseri (YKB yayınlarından yeni basımı var),

Daha sonra da Adonis, Attis, Osiris /Doğu Dinleri Tarihi Araştırmaları (2 cilt Pinhan yayınları), Ruhun Tehlikeleri ve Tabu, Günah Keçisi (Bu iki kitap da Pinhan' yayınlarından başarılı çevirilerdir)...

Gerçekten cesaretiniz varsa, "İnançlarınızın kökenine" dair bir farklı bakış okumak istiyorsanız ve bilgilenme açlığınız varsa FRAZER okuyun.

Ya da, "CEHALET MUTLULUKTUR" dersiniz, "huzurum inançlarımda" derseniz, hiç keyfinizi kaçırmayın. Atalarınızın ve coğrafyanızın size önceden hazır tablet olarak sunduğunu inançlarınız ile keyfinize devam edin.