YENİ PARTİ VE HAİNLİK ÜZERİNE

Bugün baktığımızda aynı şekilde Ümit Özdağ, Koray Aydın gibi ömrü MHP içerisinde mücadele ederek geçmiş olan kimseler bir anda hain oluverdiler. Türk Milliyetçisi olduğundan emin olduğumuz ve 28 Şubat'ta dimdik duran Meral Akşener hanımefendi bir anda hain ilan edildi. Fakat muhalefet olmasına rağmen parti içerisinde mücadele etme kararı almış olan Sinan Oğan Bey kahraman ilan edilmedi. Çünkü mevcut yapının kötü idare edildiğini dile getiriyor. ​ Son zamanlarda en fazla gündemde olan konulardan biri ''yeni parti'' ve MHP'den ayrılan kişiler. Yoğun biat kültürü ve hiyerarşik düzende var olma mücadelesi veren bir siyasi partiden bahsedince bu kavramların söylenmesine şaşırmıyoruz tabi ki. Faka...
Devamını okuyun
Etiketler:

Telif Hakkı

© M. Esat Kıraç @ tahtaPod.com | Tüm hakları saklıdır.

683 Okuma
0 yorum

UYDURULAN TARİH VE KURULMAYA ÇALIŞILAN ''YENİ DEVLET''

Bu zihniyet zararlı fikirlerini rahatça dile getiriyor ve uygulatıyorken bizler için üzücü olan ise bunların Türk milliyetçilerinden bihaber gibi umursamaz olmalarıdır. Bu güruhun bize rağmen bu fikirlerini söyleyebilmesi ''Türk milliyetçileri ciddiye alınmıyor mu?'' Sorusunu akla getirmektedir. Fakat bu soruyu bir sonraki yazımda daha geniş bir şekilde kaleme alacağım.  Başbuğ Atatürk'ün söz konusu tarih olduğunda kulağa küpe yapılacak mükemmel bir sözü var: "Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır." Sadık kalan tarihçilerin ne yazık ki azınlıkta olduğu günümüzde tarihin ne denli uydurulduğu ve ideo...
Devamını okuyun

Telif Hakkı

© M.Esad KIRAÇ @ tahtaPod.com | Tüm hakları saklıdır.

863 Okuma
0 yorum

Öz Türkçeciliğe Eleştirel Bakış

Maksim GORKİ, fırıncı çıraklığı yıllarında, Tolstoy'un bir hikâyesini okurken, öylesine kendinden geçer ki, acaba kâğıdın içinde büyülü bir şey mi var diye havaya kaldırır bakar. Tabi beyaz sayfa üzerinde siyah harflerden başka bir şey göremez. Fakat saf fırıncı çırağını ve bütün saf okuyucuları büyüleyen şey, o ak sahife üzerinde yazılı kara harflerden başka bir şey değildir. İşte bu yüzden harfler, kelimeler ve bunlardan meydana gelen dilimiz bizim en büyük hazinemiz ve kutsal emanetimizdir. Pekâlâ, biz bu kutsal emanete doğru bir şekilde sahip çıkabiliyor muyuz? Dilimizi layıkıyla kullanarak onu zenginleştirebiliyor muyuz? Yoksa farkında olarak ya da olmayarak ona zarar mı veriyoruz? Dili...
Devamını okuyun
1044 Okuma
0 yorum

Medreselerde Eğitim ve Bilim: M.Esad KIRAÇ

​ Kıymetli okurlar, aslında benim gayem böyle bir yazı yazmak değil; günümüz üniversitelerinde ve eğitim sistemimiz içerisinde bilime karşı olan tutumu örnekleriyle değerlendirmek olacaktı. Fakat yaptığım birkaç araştırma, okuma neticesinde daha evvel bu tarzda yazılan yazılarda gördüğüm üzere günümüz eleştirildikten sonra çözüm önerisi olarak kimi kesim kendi siyasi görüşüne göre medreseleri önermiş bir diğer kesim ise Batı'nın tam örnek alınmasını savunmuş. Ben de bunun üzerine bu yazıya temelden başlayıp evvela medreseleri ardından üniversiteleri ve en son olarak günümüz eğitimini çözüm önerilerimle birlikte değerlendireceğim. Bir yazı serisi şeklinde yayınlayacağım bu konuların ilkini ke...
Devamını okuyun
Etiketler:
1116 Okuma
0 yorum

M.ESAD KIRAÇ: İKBAL VURUCU İLE EROL GÜNGÖR’ÜN GÖRÜŞLERİNE ÇAĞDAŞ YORUM

M.ESAD KIRAÇ: İKBAL VURUCU İLE EROL GÜNGÖR’ÜN GÖRÜŞLERİNE ÇAĞDAŞ YORUM

Gencay Dergisinin Fikir Büyüklerine Armağan sayısında tabi ki günümüzde Türk Milliyetçiliğinin Sosyolojisi ve diğer birçok mesele açısından en mühim yazarlarımızdan biri olan İkbal VURUCU hocamız bu sayımızda olmazsa olmazlarımızdandı. Böylesine değerli bir sayıda hocamız ile bir söyleşi yapmak istemem üzerine kırmadığı için evvela çok teşekkür ederim. Erol Güngör'ün fikirlerine çağdaş yorum yazıyor olmamdan Erol Güngör'ün fikirlerinin çağdışı olduğunu değil aslında değişen dünyada onun önemli tespitlerinin halen geçerliliğini koruyup korumadığını sayın İkbal Vurucu hocamıza sordum.

Bir Türk milliyetçisi ve Sosyolog olan Erol Güngör'ün 1970-1980 yıllarındaki bazı saptamalarını yine bir Türk milliyetçisi ve Sosyolog olan İkbal Vurucu hocamızın günümüze yorumuyla şu anda Türkiye'deki eğitim, kültür, milliyetçilik, entelektüellik ve muhafazakârlık konuları üzerine bilgilendirici, aydınlatan bir söyleşi yaptık. Yine bu söyleşinin yapılmasında vesile olan Türkiye Bilgi Enstitüsü'ne teşekkürü borç bilirim..

Devamını okuyun
1594 Okuma
0 yorum

15 TEMMUZ’DA YAŞADIKLARIM VE YAŞANANLAR : M.Esad KIRAÇ


​15 Temmuz 2016 saat 23.00'da darbe yapıldığı haberini gördükten sonra tabi ki ben de başlangıçta çok şaşırdım ve bu herhangi bir senaryo olabilir mi diye düşündüm. Malum başkanlık sistemi, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi gibi meselelerin sorunsuz gerçekleşebilmesi için uydurulmuş ve kurgulanmış olduğu ihtimali üzerinde durdum.Fakat haberleri izledikten ve aldığım bilgilerden sonra olayın gerçekten bir darbe girişimi olduğuna emin oldum.

TRT'de okunan bildiride milliyetçilik ve Atatürk'ün arkasına saklanarak hazırlanan metinden anlaşılan şudur ki Atatürkçü görünümlü Gülenist bir darbe teşebbüsüne tanık olduk.

Devamını okuyun
1609 Okuma
0 yorum

TANRI ÜZERİNE

Kağıda dokunan kalem, kibritten daha çok yangın çıkarır.
(Malcolm S. Forbes)

​İnsanlığa fayda sağlamak amacıyla icat edildim. Bu icat kuşkusuz dünya tarihinin en keskin virajıdır. Çünkü ben olmasam da dünya var olurdu fakat tarihi asla olmazdı. Fayda sağlamak amacıyla icat edildim ama beni kullanana göre hizmet amacım daima değişti. Kiminin elinde en büyük gerçeklerin savunucusu oldum. Kiminin elinde ise menfaat ve çıkarların güdümünde kullanıldım. Beni çıkarları için kullandıklarında gecelerce ağladım, her yer mürekkebimle doldu. Doğruları yazdığımda ise en ağır cümleleri dahi bir çırpıda yazıverdim. Evet ben insanoğlunun beynine hizmet ediyorum fakat asıl gerçek şu ki insanoğlu bana hizmet ediyor ben de tüm insanlığa ulaşıyorum.

Eğer ben olmasaydım her şey düşlerde, düşüncelerde kalacaktı. Benim sayemde insanlar dertlerini, kederlerini yazarak rahatladı, sevinçlerini paylaşarak ise mutlulukların artmasına vesile oldu. Üzüntüm şundandır ki beni görmüyorlar ve her şey de insanı tebrik ediyorlar. Halbuki ben olmasam o insanların hiçbir değeri olmayacaktı. Dostoyevski olmayacaktı, Gogol olmayacaktı, Victor Hugo olmayacaktı. Mesela Raskolnikov'u da Dostoyevski değil ben yarattım. Ben olmasaydım siz asla onu tanımayacaktınız ve Raskolnikov sadece Dostoyevski'nin beyninin içinde gezecek onun düşünde var olacaktı. Ben ise onu sizinle tanıştırdım ama siz beni değil onu düşüneni tebrik ettiniz. Siz farkında değilsiniz ama sizi yöneten benim. Her zaman yanınızda, önünüzde, arkanızda olan benim! Oksijeni dahi benim sayemde içinize çekiyorsunuz.

Devamını okuyun
1467 Okuma
0 yorum
©  Tüm Hakları Saklıdır | tahtapod.com | tahtapod.net | tahtapod.org