MADALYA

Tüm idari kurumların olduğu gibi kendi icadımız olmayıp mevcudiyetinin birçok haklı nedeni olan asker hastanelerine resmen el konuldu.

Basında yer alan haberlere göre, darbe girişimi sırasında yararlılığı görülen bazı jandarma personeline madalya verilmesi için teklifte bulunulmuş. O kişilerin madalya hak edip etmediğini bilemem ama bazı kişiler madalyayı çoktan hak etmiştir. Malum olduğu üzere silahlı kuvvetlerin yüzde birinin dahi katılmadığı bir darbe girişiminden sonra bu girişim bahane dilerek;

  • -Harp Okullarının asıl öğrenci kaynağı olan Askeri Liseler kapatıldı: subay olma hayalindeki binlerce çocuk kapı önüne konuldu. Bazı çocuklar aylarca tutuklu kaldı. Askeri lise, Astsubay okulları, Harp Okulları ve Gata'da öğrenim gören 16.000 askeri öğrenci artık sivil ve gelecekleri belirsiz.
  • -Harp Okulları Kuvvet Komutanlıklarından alınarak sivillerin yönetimindeki MSB'ye bağlı Milli Savunma Üniversitesine bağlandı: yıllardır teğmen olma hayalindeki binlerce genç kapı önüne konuldu. Yerleştirildikleri birçok acayip üniversite ve bölüm diplomalarına bilmem kaç sayılı KHK gereği verilmiştir denilerek ömür boyu fişlendi. Yüzlercesi tutuklu, anaların babaların kardeşlerin gözü yaşlı, Veysel amcalar yollarda. Harp Okullarına artık tarikat cemaat siyaset bağlantısı olmayanların girmesi çok zor.
  • -Kuvvet Komutanlıkları MSB'ye bağlandı: Genelkurmay başkanı artık sembolik, o Genelkurmay karargâhı komutanı ve sadece harekât bakımından kuvvetler üzerinde yetkisi var. Personel temini ve lojistik artık siyasetten soruluyor. Komutanlarımız levhasında başlarında artık bir sivil var, kim olduğu ne yeteneği olduğu mühim değil bugün ekonomist olur yarın mühendis öbürgün ilahiyatçı.
  • -Asker Hastaneleri Sağlık Bakanlığına devredildi: Tüm idari kurumların olduğu gibi kendi icadımız olmayıp mevcudiyetinin birçok haklı nedeni olan asker hastanelerine resmen el konuldu. Oysa bu işlem TSK'nın siyasi denetimini savunanların dahi aklına gelmemişti.
  • -TSK'daki subay astsubayların yaklaşık %8'i ihraç edildi: toplam 140.000 civarında olan subay ve astsubayların yaklaşık 11.000'i ihraç edildi. TSK'nın ancak %1'inin katıldığı ve bu nedenle başarısız olan darbe girişiminden sonra darbeyle yakından uzaktan ilgisi olmayan binlerce kişi; katil Apo'ya çiçek sunan Perinçek'in verdiği listelerle, isimsiz imzasız mektuplarla, iftiracı gizli tanık beyanlarıyla, kara kalemle A4 kâğıda yazılmış iki satır ne olduğu belirsiz sözde bilgiyle, kinle, nefretle, yaranmak maksadıyla, koltuk ve gelecek korkusuyla sorgusuz sualsiz ihraç edildi.
  • -Peki tüm bunlar yapılırken; "bir birlikte yapılan yapılamayan her şeyden sorumlu olan", "maiyetinin haklarını korumakla görevli olan", "bir emriyle ölüme gidilen", "maiyetine candan bir baba ve büyük bir kardeş olması gereken, "maiyetine hürmet ve itimat hisleri vermesi gereken", "maiyetinin katlandığı her türlü zahmet ve mahrumiyetlere fiziki imkân nispetinde beraber katlanması, bir kolaylık çıkınca bunlardan istifade için nefsini sona bırakması ve bir zorluk çıkınca bilâkis öne atılmayı şerefli bir vazife telakki etmesi gereken" komutanlar ne yaptılar neredeler?
  • Cevap maalesef çok ama çok acı onlar önce düğündeydiler sonra ise bitmeyen kendi bayramlarındalar. Kendilerinden istenenden daha fazla kurban vermek için sıraya girdiler, hakkı hukuku askerliği katlettiler, ben ne uğraşacağım atın gitsin kendi uğraşsın dediler, baş üstüne dediler, efendim bize dokunmayın yeter dediler, biat ettiler, savaşta verilenden daha fazla kurban verdiler, anaları bacıları çocukları eşleri gözü yaşlı gönlü yaslı sureti damgalı ettiler açlığa sefilliğe çaresizliğe medeni ölüme mahkûm ettiler ama bir gün bile onurlu bir istifayı düşünmediler.
  • Binlerce başka örneği olmakla birlikte işte Yarbay Mehmet Alkan burada, ister sivil jandarmanın asker komutanı bay Yaşar Güler ister ordusuz genelkurmayın başkanı bay Hulusi Akar cesaretleri varsa yürekleri varsa diyecekleri varsa buyursunlar gelsinler bana yaptıklarını beni nasıl kurban verdiklerini bana izah etsinler.
  • İşte bunlar ve diğerleri, tokalı kemerden imal utanç madalyasını çoktan hak ettiler…

Telif Hakkı

© Mehmet Alkan @ tahtaPod.com | Tüm hakları saklıdır.

Bir geziden sonra
İNSAN KÜLTÜRÜNÜN YOZLAŞMASI
 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış